Advertisement

All-County Boys Outdoor Track & Field: Seabright makes most of it

June 11, 2013|By ANDREW MASON | andrewm@herald-mail.com
  • Boonsboro's Nick Seabright is The Herald-Mail's 2013 Washington County Boys Outdoor Track & Field Athlete of the Year.
Yvette May/Staff Photographer

If each athlete wasn’t limited to four events at a track and field meet, perhaps Nick Seabright would have led the Boonsboro boys to a Class 1A team title at the Maryland state championships this spring.

With his four events, though, the senior still carried the Warriors nearly to the top.

At the state meet on Memorial Day weekend in Baltimore, Seabright won both the 110- and 300-meter hurdles, placed second in the pole vault and anchored his 4x100 relay team to second place, as Boonsboro finished a close second to Perryville, 95.5 to 90, in the team standings.

Seabright, who also won an indoor state title in the high jump this year, is The Herald-Mail’s 2013 Washington County Boys Outdoor Track & Field Athlete of the Year.

“He had a fabulous season, contributing in so many different ways,” Boonsboro coach Becky Walter said. “The fact that he won the high jump indoors and then two different events outdoors really speaks to his versatility. We could probably put him in any event at any time, and he would score — the triple jump, 100, 200, 400, 800, pretty much everything.”

“I wish I could do so much more,” Seabright said. “But that’s what I’m going to do in college. I’m going to try to do the decathlon.”

He’s heading to Coastal Carolina University, where he hopes to join the Chanticleers’ NCAA Division I program as a walk-on. He said he has plans to meet with the Coastal Carolina coach this weekend at New Balance Nationals in Greensboro, N.C., where he will compete as a member of Boonsboro’s 4x100 and 4x800 relays.

Then Seabright might finally be able to relax for a little while. He certainly didn’t have much downtime during the school year. He played football in the fall and was a member of both the Warriors’ indoor track and basketball teams in the winter, before pouring all of his energy and focus into his final varsity season this spring.

“I tried to lead our workouts every time,” said Seabright, whose efforts showed at the meets.

At the 1A West region championships, he won four events to lead Boonsboro to the team title, and then nearly did the same at states.

“I really couldn’t ask for anything more,” he said.

Joining Seabright on the all-county first team are:

Gerick Allen, Boonsboro

The senior was the 1A state champ and the area’s top season performer in the discus (150-0). He also placed third at states in the shot put.

Ethan Allnutt, Boonsboro

The senior won a 1A state title in the 4x800 and was the county’s top season performer in the 800 (2:00.54).

Brandon Athey, Smithsburg

The senior was the county champ in the 200 and a 1A state placewinner in the 200, 400 and long jump.

Nick Berchock, Williamsport

The senior was the county champion and a 2A state placewinner in the pole vault.

Caleb Cardone, Smithsburg

The junior scored at states in four events — 100, 200, 400 and 4x200.

Luke Daigneault, St. Maria Goretti

The senior won Independent-Parochial School League titles in the 800, 1,600 and 4x800 and was the county’s top season performer in the 3,200 (9:45.91).

Liam Faith, Hancock

The senior earned 1A state silver in the triple jump, bronze in the long jump and also placed in the 200. He was the area’s top season performer in the triple jump (45-0).

Zane Gardenhour, Smithsburg

The senior was the 1A state runner-up in the 400 and a state placewinner in the long and triple jumps and 4x400.

Cody Grams, Williamsport

The senior won county titles in the 800, 1,600 and 4x400.

Nick Johnson, Williamsport

The senior tied for second at 2A states in the high jump and also scored in the long jump. He was the county champ in the 400 and high jump.

Reggie Moody, North Hagerstown

The senior won county titles in the long and triple jumps and was the 3A state runner-up in the long jump.

Isiaha Smith, South Hagerstown

The junior won county titles in the 100, 4x100 and 4x200.

Dan Stokes, South Hagerstown

The senior won county titles in the shot put, 4x100 and 4x200. He was a 3A state placewinner in the shot put and discus and the area’s top season performer in the shot put (53-2).

Jesse Zeger, Williamsport

The senior won county titles in the 110 hurdles and 4x400 and was a 2A state placewinner in the 110 hurdles.

ALL-COUNTY SECOND TEAM

Cody Bowman, Senior, Distance, Williamsport

Nate Craig, Sophomore, Sprints/hurdles, Smithsburg

Devon Fairhall, Junior, Sprints, Boonsboro

Morgan Hager-Perry, Sophomore, Middle distance, Williamsport

Patrick Jones, Junior, Distance, St. Maria Goretti

Bryan Letendre, Senior, 4x800, Boonsboro

Emmanuel Morris, Sophomore, Sprints, South Hagerstown

Steven Rishell, Junior, Relays, Smithsburg

Collin Schultz, Junior, High jump, Clear Spring

Sean Snyder, Junior, Distance, Boonsboro

Josh Testa, Senior, Middle distance, Boonsboro

Andrew Volz, Senior, Throws, South Hagerstown

Vaughn Wallace, Junior, Hurdles, Boonsboro

Jason White, Senior, Pole vault, North Hagerstown

Kevin Zeger, Senior, Hurdles, Williamsport

2013 Boys Outdoor Track & Field Tri-State Leaderboard

(All handheld times have been converted to FAT)

100 — 1. Price (Jefferson) 10.65; 2. Ferguson (Musselman) 10.85; 3. Beverly (Hedgesville) 10.98; 4. Cardone (Smithsburg) 11.14; 5. Smith (South Hagerstown) 11.23.

200 — 1. Price (Jefferson) 21.85; 2. Ferguson (Musselman) 22.38; 3. Johnson (Williamsport) 22.63; 4. MacLeod (Washington), Douglas (Jefferson) 22.64.

400 — 1. Price (Jefferson) 48.57; 2. Hughey (James Buchanan) 49.27; 3. Ferguson (Musselman) 49.75; 4. Good (Jefferson) 50.02; 5. Ashkettle (Southern Fulton) 50.11.

800 — 1. Corcoran (James Buchanan) 1:58.86; 2. Higginbothem (Hedgesville) 1:59.56; 3. Allnutt (Boonsboro) 2:00.54; 4. Shetler (Berkeley Springs) 2:01.09; 5. Graf (Jefferson) 2:01.49.

1,600 — 1. Milliron (Jefferson) 4:17.86; 2. Graf (Jefferson) 4:21.27; 3. Corcoran (James Buchanan) 4:23.14; 4. Grams (Williamsport) 4:25.59; 5. Richards (Southern Fulton) 4:30.52.

3,200 — 1. Graf (Jefferson) 9:23.50; 2. Milliron (Jefferson) 9:28.05; 3. Corcoran (James Buchanan) 9:32.72; 4. Daigneault (Goretti) 9:45.91; 5. Jacobs (Jefferson) 9:48.70.

110 hurdles — 1. Gray (Jefferson) 14.82; 2. J. Zeger (Williamsport) 15.08; 3. Seabright (Boonsboro) 15.13; 4. Williams (Chambersburg) 15.26; 5. Hill (McConnellsburg) 15.29.

300 hurdles — 1. Williams (Chambersburg) 38.36; 2. Gray (Jefferson) 38.74; 3. Taggert-Perez (Hedgesville) 40.60; 4. Flinchum (Washington) 40.61; 5. Seabright (Boonsboro) 40.87.

4x100 — 1. Chambersburg 42.82; 2. Jefferson 43.26; 3. Greencastle 43.28; 4. Hedgesville 43.63; 5. Martinsburg 44.07.

4x200 — 1. Jefferson 1:29.74; 2. Washington 1:30.58; 3. Martinsburg 1:30.87; 4. Hedgesville 1:32.29; 5. Smithsburg 1:33.94.

4x400 — 1. Martinsburg 3:26.22; 2. Jefferson 3:26.54; 3. Hedgesville 3:26.87; 4. Boonsboro 3:28.17; 5. James Buchanan 3:30:37.

4x800 — 1. Jefferson 8:05.59; 2. Hedgesville 8:07.09; 3. Boonsboro 8:13.00; 4. Williamsport 8:24.15; 5. Martinsburg 8:32.66.

High jump — 1. Hardiman (Jefferson) 6-10; 2. Johnson (Williamsport) 6-5; 3. Adgers (Waynesboro), Kirkpatrick (Greencastle) 6-4; 5. Schultz (Clear Spring), Snider (Hedgesville) 6-2.

Pole vault — 1. Yoder (Chambersburg) 15-0; 2. Grove (Chambersburg) 13-9; 3. Cross (Southern Fulton) 13-4; 4. Berchock (Williamsport) 13-2; 5. Baker (Washington), Seabright (Boonsboro), Weaver (Hedgesville) 13-0.

Long jump — 1. Grant (Jefferson) 22-10; 2. Adgers (Waynesboro) 22-5 3/4; 3. McCarroll (Jefferson) 22-2 1/4; 4. Johnson (Williamsport) 21-10 1/2; 5. Scott (Greencastle) 21-10.

Triple jump — 1. Faith (Hancock) 45-0; 2. Adgers (Waynesboro) 44-11 1/2; 3. Brown (Chambersburg) 44-1; 4. Moody (North Hagerstown) 43-4; 5. Williams (Chambersburg) 43-2.

Shot put — 1. Stokes (South Hagerstown) 53-2; 2. Volz (South Hagerstown) 51-9 1/2; 3. Paterno (Waynesboro) 51-8 3/4; 4. Baroody (Musselman) 50-11 1/4; 5. Slater (South Hagerstown) 48-8.

Discus — 1. Allen (Boonsboro) 150-0; 2. Bitner (Greencastle) 145-7; 3. Berlo (Martinsburg) 144-8 1/2; 4. Volz (South Hagerstown) 143-0; 5. Stokes (South Hagerstown) 139-5.

Tri-State Records

100 — James Jett (Jefferson, 1989) 10.34

200 — Dante Price (Jefferson, 2012) 21.25

400 — Domonique Richmond (South Hagerstown, 2002) 47.44

800 — Doug Walter (Chambersburg, 1986) 1:52.14

1,600 — Brandon Doughty (Jefferson, 2011) 4:12.90

3,200 — Chris Fox (Martinsburg, 1977) 8:54.64

110 hurdles — Marquis Woods (Hedgesville, 2010) 14.43

300 hurdles — Dakota Grove (Chambersburg, 2010) 37.90

4x100 relay — Jefferson (Lai-Fang, Lambert, Newman, Price, 2012) 42.20

4x200 relay — Jefferson (1989) 1:28.47

4x400 relay — Chambersburg (Barbour, Mata, Purnell, Doaks, 1984) 3:21.24

4x800 relay — Chambersburg (Rotz, Harriger, Powell, Holder, 2012) 7:43.84

High jump — Steve Moore (Chambersburg, 1978) 7-1 1/2

Pole vault — Zeb Yoder (Chambersburg, 2013) 15-0

Long jump — Tone Belt (Berkeley Springs, 2005) 24-0

Triple jump — Nick Kipe (Waynesboro, 2004) 47-3

Shot put — Bob Batdorf (Mercersburg, 1957) 59-4

Discus — Ryan Martin (Williamsport, 2003) 180-8

Washington County Records

100 — Anthony Winter (North Hagerstown, 2011) 10.67

200 — Gene O’Keefe (North Hagerstown, 1965) 21.54

400 — Domonique Richmond (South Hagerstown, 2002) 47.44

800 — Richard Newton (South Hagerstown, 1962) 1:54.54

1,600 — Evan Hardy (Williamsport, 2012) 4:17.82

3,200 — Terry Baker (Williamsport, 1973) 9:14.44

110 hurdles — Justin Bowie (Williamsport, 2010) 14.46

300 hurdles — Derek Martin (Smithsburg, 2006) 38.84

4x100 relay — North Hagerstown (G. Hoult, Stoner, Linzer, D. Hoult, 1958) 42.84

4x200 relay — South Hagerstown (Smith, Waters, Moquin, Davis, 2012) 1:29.04

4x400 relay — North Hagerstown (Smith, Behan, Towns, Winslow, 1987) 3:25.14

4x800 relay — Williamsport (Troxell, Buchman, Oliver, Hewitt, 2004) 7:58.15

High jump — Billy Lawrence (Smithsburg, 2009) 6-8

Pole vault — Dominic Sink (North Hagerstown, 2010) 14-6

Long jump — Dwayne Freeman (South Hagerstown, 1988) 23-5

Triple jump — Tyler King (Smithsburg, 2006) 46-11 1/4

Shot put — Jim Rodgers (Smithsburg, 1979) 57-10 1/2

Discus — Ryan Martin (Williamsport, 2003) 180-8

Advertisement
The Herald-Mail Articles
|
|
|