Advertisement

Hagerstown YMCA swim results

March 16, 2013
  • The Hagerstown YMCA Gators swim team competed in the YMCA 8U championship meet at Towson University on March 3.
Sub

Hagerstown YMCA swimmers competed at the YMCA 8U championship meet at Towson University on March 3.

Swimmers who scored points for Hagerstown include:

Jackson Hoang: 8U Boys 100 IM (7th, 1:49.62); 7 Boys 25 Freestyle (6th, 19.06); 7 Boys 25 Butterfly (2nd, 21.42).

Ana Mooney: 8 Girls 25 Breaststroke (16th, 26.45).

Rachael Mullins: 8 Girls 25 Butterfly (7th, 20.12).

Charity Parrott: 8 Girls 25 Backstroke (12th, 21.91).

Neilson Parrott: 6U Boys 25 Freestyle (6th, 20.88); 6U Boys 25 Backstroke (4th, 24.50); 6U Boys 25 Breaststroke (6th, 32.93).

The Hagerstown YMCA also participated in the Chesapeake and Potomac Swimming League Championships on Feb. 23 at the Fairland Aquatics Center in Laurel, Md., and placed seventh out of 18 teams.

Results for Hagerstown YMCA swimmers (top 10 finishers):

13-14 Boys 500 Freestyle: 4. Sam McCarthy, 7:02.19.

11-12 Boys 500 Freestyle: 3. Andrew Wheeler, 8:26.72.

13-14 Girls 200 Freestyle: 10. Ana Gonzalez. 2:26.07.

15-18 Girls 100 Backstroke: 2. Kristen Mellott, 1:11.09.

11-12 Girls 50 Backstroke: 4. MacKenzie Needy, 36.60; 9. Kendal Kothari, 37.03.

13-14 Girls 100 Breaststroke: 9. Makaila Emery, 1:26.02.

15-18 Girls 100 Butterfly: 5. Danielle Evans, 1:13.80.

13-14 Girls 100 Butterfly: 4. Kaelyn Gardner, 1:13.93.

11-12 Girls 50 Butterfly: 7. Brianna King, 36.24.

15-18 Girls 50 Freestyle: 3. Kristen Mellott, 29.19; 5. Danielle Evans, 29.46.

13-14 Girls 50 Freestyle: 2. Makaila Emery, 28.34.

13-14 Girls 200 IM: 4. Ana Gonzalez, 2:43.57; 6. Georgia Giannaris, 2:49.37.

11-12 Girls 200 IM: 2. Sierra Tosten, 2:53.97.

15-18 Girls 100 Freestyle: 9. Danielle Evans, 1:05.33.

11-12 Girls 100 Freestyle: 1. Brianna King, 1:07.21.

13-14 Girls 500 Freestyle: 2. Makaila Emery, 6:29.01.

11-12 Girls 500 Freestyle: 1. Amalia Fontes, 6:18.60; 2. MacKenzie Needy, 6:45.77.

8U Girls 50 Freestyle: 6. Lydia Giannaris, 36.96.

9-10 Girls 100 Freestyle: 3. Ava Giannaris, 1:17.53; 9. Bailey Carper, 1:19.65.

8U Boys 25 Breaststroke: 8. Jackson Hoang, 23.82.

9-10 Girls 50 Breaststroke: 10. Claire Seibert, 47.74.

8U Girls 25 Freestyle: 10. Rachael Mullins, 18.18.

9-10 Girls 50 Freestyle: 10. Ava Giannaris, 35.30.

8U Boys 25 Butterfly: 5. Jackson Hoang, 20.27.

9-10 Girls 50 Butterfly: 5. Bailey Carper, 43.00.

8U Girls 25 Backstroke: 10. Lydia Giannaris, 22.38.

9-10 Girls 50 Backstroke: 9. Claire Seibert, 43.31.

Senior Mixed 50 Backstroke: 9. MacKenzie Needy, 36.65.

Senior Mixed 100 IM: 5. Jack Kothari, 1:12.53.

Senior Mixed 200 Backstroke: 8. Jack Kothari, 2:34.16.

Senior Mixed 500 Freestyle: 5. Caitlin Dawson, 6:08.81; 10. MacKenzie Needy, 6:45.81.

Advertisement
The Herald-Mail Articles
|
|
|