Advertisement

Area roundup

June 02, 2012

Saturday, June 2, 2012

YOUTH BASEBALL

Clear Spring Little League

Bragunier Masonry 14, K&E Construction 4

Bragunier: Carson Poffenberger, Garrett Embly, Tanner Sines, Garret Hose 2 hits each.

K&E: Joe Micco, Tyler Hill 2 hits each.

Conococheague Junior League

Homewood 14, Sportsland 4

Homewood: Alex Jacoby 3 hits; Bryce Byers, John Davies, Jace Burgan, Charles Vaughn 2 hits each.

Federal Little League

Funkstown Legion 16, Kiwanis 1

Funkstown: Harris Blackwood 4 hits, HR; Seamus Murray, Nate Binkley 3 hits each; Dylan Watson 2 hits; Binkley, Watson combined 2-hitter.

Federal Minor League

Red Sox MERS 9, JTT 4

Red Sox: Ryan Talbert, Braden Shives 3 hits each; Carson Casey 2 hits.

JTT: Cameron Owens, Patrick Kinman 3 hits each; Owen O’Connor, Gabe Elliott 2 hits each.

Hagerstown PONY League

Firefighters 13, UAW 9

Firefighters: Logan Taulton 3 hits, HR, 3 RBIs; Clayton Bendell 2 RBIs.

UAW: Ryan Downs 3 RBIs; Matt Crisci 2 hits; Marqui Hoffman 2 hits, 2 RBIs.

FOP 15, UAW 4

FOP (clinched first half of American Division): Dalton Cool, Miles Mickleson 2 hits each; Matt Harsh HR, 5 RBIs.

UAW: Ryan Downs 2-run HR.

Firefighters 3, United Bank 2

Firefighters: Corbin Rowland game-winning RBI; Dante Harper HR; Ethan Spicher 2 hits, HR.

United: Brandon Gooden 9 Ks.

Maugansville Minor League

Krumpe’s Red Sox 20, DJ Nitelife Cardinals 7

Krumpe’s: Austin Dent, Michael Howell, Cooper Strickland 2 hits, 3 RBI each; Brady Quelet 2 hits, Dent, Howell combined 8 Ks.

DJ Nitelife: Tegan Kuhns 2 hits.

National Minor League

Western Maryland 19, Aladdin 13

Western: Howie Robinson, Conor Cici 3 hits each; Mila Benner, Jaden Kline 2 hits each.

Aladdin: Daniel Luna, ElijahHill 3 hits each; Brandon Longerbeam 2 hits.

Smithsburg Little Sluggers

Cal Ripken Rookie

Huntzberry Photography 14, Basement Barber Shop 6

Huntzberry: Isaac Grove, Paul McCormick, Mattie Koeneke, Ethan Gillespie 3 hits each; Jordan Hymes, Brady Pennington, Collin Pennington, Yeva Bennett 2 hits each.

Basement: Logan Jiron 3 hits; Laim Abbott, Logan Huntzberry, Darrien Jones, Sam Drumm 2 hits each.

South Mountain AA Division

Post 10 17, Castle’s 3

Post 10: Cody Rinehart 3 hits; Jack DeBaugh 2 hits, 3 RBIs; Gideon Smith 2 hits, 5 RBIs.

Valley Little League

Break Away II 14, Total Lube 4

Break Away II: Chase Metz 4 hits; Mark Moholt, Matt Dunn, Cameron Snyder, Cole Reed 2 hits each.

Total Lube: Andrew Mathias 2 hits.

Dorsey Brothers 18, South Mountain Rod & Gun 3

Dorsey: Austin Moser 4 hits, 2 HRs, grand slam, 9 RBIs; Dylan Eyler 2 hits, HR; Brendon Kemp, Jacob Hejduk 2 hits each.

SMRG: Vinny Steiner 2 hits.

Valley 9-10

Collins’ Appliance 10, BJ Customs 9

Collins’: Ryan Jones HR; Bryson Brawner, Josh Black 2 hits each.

BJ: Bryce Keller, Donny Borum 3 hits each; Connor Dorsey 2 hits.

Ground Envy 5, Bowers Insurance 4

Ground Envy: Brady Martin, Ethan Amos 2 hits each.

Bowers: John Carter 5 Ks; Ryan Clapper 4 Ks.

Valley 7-8

Karz 9, BJ Builders 7

Karz: Louis Lindsey, Jarret Winders 2 hits each.

BJ’s: D.J. Miller 3 hits; Ryan Scott 2 hits, HR; Garrett Raley, Dylan Moser, Dillon Smith, Cole Starnes 2 hits each.


RUNNING

Joe Robeson 5K

Saturday in Hagerstown

Males (top 10): 1. Cameron Hanlin 16:19; 2. Brandon Brown 17:32; 3. Andy Mason 17:37; 4. Bill Walls 18:35; 5. Shane Thrailkill 21:24; 6. Colby Robinson 21:25; 7. John Witmer 21:47; 8. Dirk Martin 22:07; 9. Eddie Morris 24:32; 10. Brian Schnebly 24:59.

Females (top 10): 1. Amy Blanco 18:41; 2. Haley Linkenhoker 20:23; 3. Jennifer Plevinski 20:52; 4. Chelsea Githens-Brewer 22:20; 5. Judy Emmert 22:33; 6. Virginia Milham 22:58; 7. Pam Clemmer 25:07; 8. Laurie Dymond 26:08; 9. Jackie Brewer 27:38; 10. Angie Mower 28:56.


GOLF

Beaver Creek results

Gross winners: 1. Georgia Barton 95; 2. JoAnn Pap 105; 3. Becky Brown 106.

Net winners: 1. Diane Brining 72; 2. Nancy Allen 73; 3. Fran Taylor 76.

Advertisement
The Herald-Mail Articles
|
|
|