Advertisement

Chambersburg graduate Dymond wins Bob Potts Marathon

May 20, 2012

Sunday, May 20, 2012

RUNNING

YORK COUNTY, Pa. — Laurie Dymond, 46, won the Bob Potts Marathon on Saturday with a personal-best time of 3 hours, 8 minutes, 46 seconds.

Dymond, a Chambersburg High School graduate running for the Cumberland Valley Athletic Club, was the top Tri-State area finisher, male or female, in the 49th annual JFK 50 Mile last November.



YOUTH BASEBALL

Conococheague Junior League

Tony’s Pizza 10, Homewood 0

Tony’s: Ethan Moats 3 hits; Austin Golden 2 hits, 11 Ks; Donnie Travis, Tanner Bowen 2 hits each.

Hagerstown PONY League

Red Men 10, UAW 9

Red Men: Matt Malphurs 2 hits, HR; Hunter Ostrum 2 RBIs.

UAW: Reid Wallech 2 hits, 2 RBIs; Zach Andrews 2 RBIs.

Eagles 8, Firefighters 6

Eagles: Harrison Barter 2 hits; Ramon Breland Jr. game-winning RBI.

Interleague

Funkstown Legion (American) 19, Gehr (Halfway) 0

Funkstown: Sam Hardman, John Hardman, Aaron Hudson 3 hits each; Seth Thomas, Moo Moo Chung, Kaleb Wise, John Neff, Brycen Winters 2 hits each.

Gehr: Will Baker 2 hits.

Sharrett (Halfway) 11, Antietam Fire (American) 10

Antietam: Damontez Dorsey, Javon Burnett, William Roberson 2 hits each.

Junior Interleague

M&A Training Facility 8, Shawley’s 3

M&A: Greg Golden, Joey Fisher 2 hits each; Colin Willhite 8 Ks.

M&A  18, Spicher’s 8

M&A: Joey Fisher 3 hits, HR; Colin Willhite 3 hits; Greg Golden, Ben Abe 2 hits each.

M&A 25, J&J Taxidermy 24

M&A: Colton Aaron, Greg Golden, Joey Fisher, Garrett Moats 3 hits each.

J&J: Brady Flowers, Chris Wagner 2 hits each.

Maugansville Senior League

All Seasons 6, Chick-Fil-A 3

All Seasons: Tyler Shindle, Walter Graham 3 hits each.

Maugansville Minor League

One Seventeen A/V A’s 11, DJ Nightlife Cardinals 1

A’s: Cole Gallihugh, John Blanco, Nathan Harder 2 hits each; Gallihugh, Trevor Jelinek combined 3-hitter, 8 Ks.

Cardinals: Jarred Malloy 6 Ks.

Senior Interleague

Aladdin (South Mountain) 11, Cavetown (Valley) 9

Aladdin: Brad Enfield 3 hits, 5 RBIs; Luke Harsh 2 hits, 2 RBIs.

Cavetown: Cody Rechor 3 hits; Brian Tracey, Hunter Martin, Quinton Zimmerman 2 hits each.

Sharpsburg Little League

Hagerstown Suns 11, Dynacorp 6

Suns: Colton Bare 3 hits, HR; Hayden Elmy 2 hits, HR; Jon Grimm, Max Crist, Jared Delauney, Josh Deroucher 2 hits each; Zach Holder HR, 7 Ks.

Dynacorp: Kelton Brown 2 hits, 7 Ks; Ryan Nolan 2 hits.

Vesta Pizza 10, BP 9

Vesta: Drew Lever, Caleb Dorsey 4 hits, 4 RBIs each; Brandon Jones 4 hits; Colin Lord 3 hits; Ryan Lord 2 hits.

Smithsburg Little Sluggers

Cal Ripken League

Mace Auto Body 17, Lewis Orchards 5

Mace: Ryan Wagner 4 hits, HR; Noah Allen 3 hits, HR; Noah George 3 hits; Stephen Smith, Jacob Leisinger 2 hits each; Jason Kershner HR.

Lewis: Bryce Morton 2 hits.

Rookie Division

Brocroft Kennels 31, Huntzberry Photography 25

Brocroft: Chase Cohen 5 hits, HR; Cayden Quirion, Jacob Shiffler, Dominic Jerrell, Leo Worton 5 hits each; Domenic Rucci 4 hits, HR; Cayden Palamar, Zack Sarber, Steven Scott 4 hits each; Brady Foor 2 hits.

Huntzberry: Izzy Corson, Paul McCormick, Mattie Koeneke 4 hits each; Isaac Grove Brady Pennington, Nic Horst, Yeva Bennett, Alex Churnesky 3 hits each.

Valley Little League

9-10 Division

Ground Envy 20, Bowers Insurance 10

Ground Envy: Ethan Amos 3 hits; Brady Martin 2 hits.

Bowers: John Rinehart 3 hits.



YOUTH SOFTBALL

Sharpsburg Minor League

Frederick Mutual 4, Affordable Heating 3

Frederick Mutual: Cadence Schuster 3 hits; Sydney Hartle, Madison Taylor, Kaylee Dillow, Kursten Cullen, Alexis Hagen 2 hits each.

Affordable: Reagan Paugh, Victoria Harder, Courtney Burgan 3 hits each; Kendra Tolley, Grace Briggs 2 hits each.



YOUTH LACROSSE

Boys U11

Boonsboro 10, Carroll Manor 6

Boonsboro: Liam Luzier 3 goals, assist; Riley Martin, Alex Springs 2 goals each; Josh DeRocher, Riley Simmons goal, assist each; Mason Gumm goal; Pierce Bajuscak, Drew Jacobs, Zach Hubbard assist each; Alex Riddell 6 saves.



YOUTH SOCCER

HAYSL U10 Boys

Division Tournament

Heat 2, HAYSL Team Five 1

Heat: Owen Ledder, Christian Blazes goal each.

Heat 2, BAYSO Team Two 1

Heat: Owen Ledder, Christian Blazes goal each.

Championship

Heat 4, Bulldogs 3, OT

Heat: Owen Ledder 3 goals; Christian Blazes goal.

AYSO U10 Boys

HAYSL Team Four 5, HAYSL Team Two 5

Team Two: Jarrett Brady 3 goals; Hamza Sohrab, Steven Reiter goal each; Steven Reiter, Arrick Smith, Mitchell Gearhart assist each; Aidan Hipkiss 17 saves.

HAYSL Team Two 4, HAYSL Team Five 0

Team Two: Hamza Sohrab 3 goals; Steven Reiter goal, 2 assists; Jarrett Brady, Arrick Smith assist each; Aiden Hipkiss 2 saves.

AYSO U10 Girls

BAYSO Team Two 9, HAYSL Cheetahs 5

Cheetahs: Katarina Storch 4 goals; Ashley Frey goal, 2 assists; Paige Ludwig 3 saves; Emma Shaer 2 saves.

Washington Area Girls U12

Arlington Chaos 3, Hagerstown Freedom ’99 2

Freedom: Hannah Statler, Ali Rhinaman goal each; Lexi Robinson assist; Taylor Morgan, Madison Foltz 2 saves each.

BRYC 99 Elite 3, Hagerstown Freedom ‘99 1

Freedom: Lexi Robinson goal; Madison Foltz 6 saves; Taylor Morgan 5 saves.

AYSO U14 Extended Play

Area I

Bermudian 5, HAYSL Predators 2

Predators: Cara Burgan 2 goals; Lauren Russell assist.

BBSL U16

Clear Spring Blast 5, LaPlata Black Knights 0

Blast: Owen Marx 2, Tiago DeSauzo 2 goals each; Neal Dossouvi goal; Bradly Mills, Wes Wilson assist each; Corey Ellis 9 saves.

Advertisement
The Herald-Mail Articles
|
|
|