Advertisement

Hawks' return to winning ways continues

April 14, 2012|By JACK HILL III

Federal Little League

Lions 4, Exchange 1

Lions: Brandon Kolb 2 hits.

Exchange: Kevin Abeles HR; Andrew Blake 8 Ks, 2 hits.

Rotary 8, Funkstown Legion 1

Rotary: Max Conrad no-hitter, 15 Ks.

Alsatia 5, Kiwanis 4

Kiwanis: Camden Casey, Ben Caldwell 2 hits each.



Halfway Little League

Valley 11, Carpet Gallery 7

Valley: Tre Davis 3 hits, Jaden Brady, A.J. Norris 2 hits each.

Carpet Gallery: Michael McCook 3 hits; Cameryn Keller, Aaron Shartzer 2 hits each.

Sharrett 16, Gehr 3

Sharrett: Riley Wolfensberger 4 hits; Garret Shoemaker 3 hits; Cody Boward, Seth Hartman, Gavin Thompson, Dorian Pike 2 hits each.



Halfway Minor League

Sam’s Club 6, Dunkin’ Donuts 5

Sam’s Club: Brennan Braguiner game-winning hit; Nathan Guzick 2 hits.

Dunkin’ Donuts: Nick Milum 2 hits, inside-the-park HR; Noah Stradiff, Jeff Gladhill 2 hits each.



Hancock Little League

Pirates 14, Yankees 3

Pirates: Nathan Smith, Lucas Kline 3 hits, 4 RBIs each; Branden Lynch 3 hits; Cody Childers 2 hits, 2 RBIs.

Yankees: Devin McCarty RBI double.

Orioles 14, Tigers 10

Orioles: Gabriel Stotler, Logan Lavorie 2 hits each; Garrett Russell 2 RBIs.

Tigers: Garrett Golden 4 hits, 2 RBIs; Ethan Souders 3 hits, 2 HRs, 3 RBIs; Brady Souders 2 hits; Copper Grove RBI triple.



Major Interleague

Total Lube 6, Pete’s Barber Shop 0

Total Lube: Andrew Mathias 1-hitter, 10 Ks; Cody Bolinger 2 hits.

Pete’s: Logan Saunders 7 Ks.



Maugansville Little League

Flora Electric 5, Griffith Oil 4

Flora: T.J. Quelet 2 hits; Spencer McNamee 10 Ks.

Griffith: Jacob Carbaugh 2 hits, 6 Ks; Justin Aikens 8 Ks.



Maugansville Minor League

Krumpe's Donuts Red Sox 18, DJ Nightlife Cardinals 7

Red Sox: Austin Dent 3 hits, HR; Cooper Strickland, Quentin Hershey, Alex Clark 3 hits each; Michael Howell 2 hits, HR; Harrison Hoover, Lucas Strickland, Brady Quelet 2 hits each.

DJ Nightlife: Jordan Wilson, Tanner Bartles 3 hits each; Ethan Caudo, Jarred Malloy, Sterling Ebersole 2 hits each.



National Little League

Crampton 14, Funkstown Legion 4

Crampton: Brock Penn 8 Ks; Jordan Row, Jacquan Young 2 hits each.

Funkstown: Shawn Vincent HR; Bradley Summers 2 hits.

FOP 8, AMVETS 4

FOP: Garrett Ammons, Cameron Dorsey 2 hits each; Dorsey 7 Ks.

AMVETS: Corbin Luna, Timothy Townsend 2 hits each; Corbin Luna 10 Ks.



Sharpsburg Little League

Dynacorp 9, B&B Automotive 1

Dynacorp: Kelton Brown 2 hits; Lane Gay 11 Ks.

B&B: Ryan Crook 2 hits.

Hagerstown Suns 4, Dynacorp 0

Suns: Jon Grimm, Colton Bare 2 hits each; Bare 11 Ks.

Dynacorp: Ryan Nolan 2 hits.



Smithsburg Little Sluggers

Rookie Division

Basement Barber Shop 10, Debbie’s Soft Serve 6

Basement: Darien Jones 2 HRs; Liam Abbott, Jack Gertz, Logan Jiron, David Decristo, Ben Viera 2 hits each.

Debbie’s: Jarred Reynolds, Landon Coyle, Josh Glass, Owen Gerber 2 hits each.



South Mountain Little League

Major Division

Pete’s Barber Shop 17, Sportsland 14

Pete’s: Aaron Myers, Stephen Smothers 3 hits each; Cole Rinehart 2 hits.

Sportsland: Connor Elkins, Nick Kidwell 2 hits each.

AA Division

Post 10 7, Turn The Page 2

Post 10: Cody Rinehart 3 hits, HR; Blaike Biegler, Connor Yungmann, Jack Debaugh, Caleb Stamper 2 hits each.

South Mountain Creamery 16, Castle’s 7

South Mountain Creamery: Peyton Smith, Joseph Zabruzky 4 hits, 3 RBIs each; Reilly Wade 4 hits, 2 RBIs; Paige Smith 3 hits.

Castle’s: Dylan Martz 2 hits.



Valley Junior League

Post 211 14, See Inc. 7

Post 211: Joey Schwartz, Ryan Bywaters 3 hits each; Cole Huntzberry, Duke Zimmerman 2 hits each.

See Inc.: Bryce Scharenbroch, T.J. Kuhn 2 hits each.



Valley Little League

11-12 Division

SMRG 9, Dorsey Bros 7

SMRG: Vincent Steiner 2 hits, HR; Ryan Gordon 2 hits.

Dorsey Bros: Chase Molony 3 hits; Brendan Kemp 2 hits; Dylan Eyler HR.

9-10 Division

Ground Envy 17, Collins’ Appliance 11

Ground Envy: Dawson Rinehart 3 hits.

Collins’ Appliance: Dolonte Swayne, Bryson Brawner, Wyatt Roof, Alondra Guzman 2 hits each.

7-8 Division

BJ Builders 11, Allegany Dental 6

BJ Builders: Dylan Moser, Dillon Smith, Cole Starnes 3 hits each.

Allegany Dental: Kadin Holmes 3 hits; Isaac Vance, Ayden Thomas, Nicholas Hahn 2 hits each.

After Hours Electric 10, BJ Builders 9

After Hours: Drew Talbert 4 hits; Mikha Evans 3 hits, HR; Cole McKeever 3 hits; Luke Barnes, Camden Barnes 2 hits each.

BJ Builders: Dillon Smith, Ryan Scott 3 hits each; Dylan Moser, D.J. Miller, Cole Starnes 2 hits each.



West End Little League

Coca-Cola 22, VFW 7

Coca-Cola: Butchie Sisler 4 hits; Xavier Dominguez 3 hits; Tyler Baker, C.J. Bright, Bailey Himes, Demond Williams 2 hits each.

VFW: Joseph Ringus 2 hits.



West End Minor League

West End Shell 6, Western Enterprise 1

Shell: Oliver Campher, Owen Reasnor, Shamere Washington, Landan Marshall, Devon Creary 2 hits each.



YOUTH SOFTBALL

Halfway Major Division

Four Star 13, Go To Print 3

Four Star: Kaitlyn Yost 3 hits; Trinity Schlotterbeck 2 hits, 15 Ks.

Sharpsburg Minor Division

Frederick Mutual Insurance 10, Sotta Photography 1

Frederick Mutual: Madison Taylor, Kaylee Dillow, Kursten Cullen, Emlee Burker 3 hits each; Cadence Schuster, Emily Tobery 2 hits each.

Sotta Photography: Brie Pittsnogle, Haleigh Gay 2 hits each.

Hancock Minor Division

Hancock 12, Hub City 0

Hancock: Laura Golden no-hitter; Cora Keefer, Kylie Golden, Sunni Schriver 3 hits each.

Washington County Girls Softball

Middle School Division

Jerry’s Sports 16, Larry Allen 3

Jerry’s Sports: Kylee Garnett HR, 5 RBIs; Taylor Foster HR, 3 RBIs.



WRESTLING

33rd Hub Boosters Open

At North Hagerstown

Local finishers

Junior Division (Grades 7-9)

Zach Embley, Police Athletic League (1st, 145)

Josh Pettit, North Hagerstown (3rd, 126)

Dylan Brown, North Hagerstown (3rd, 132)

Coleman McHose, North Hagerstown (3rd, 150)

Senior Division (Grades 10-12)

Mike Tobrey, Noth Hagerstown (2nd, 105)

Cody Carbaugh, Greencastle (1st, 121)

DeVaughn Huntoon, Thomas Johnson, ( 1st, 127)

Brendon Colbert, North Hagerstown, (2nd, 132)

Gene Balcita, North Hagerstown (3rd, 137)

J.D. McKoy, North Hagerstown (2nd, 162)

Kenneth Burrs, North Hagerstown (1st, 182)

Antonio Rosario, North Hagerstown (1st, 191)

Open Divison (Post High School)

Nathaniel Proce, Boonsboro (1st, 130)

Adrian Rivas, North Hagerstown (1st, 140)

Kemper Baker, Williamsport (2nd, 160)

Jon Best, Boonsboro (3rd, 190)

Bucky Miller, Boonsboro (1st, 200)

Advertisement
The Herald-Mail Articles
|
|
|