Advertisement

Prep Track & Field: Host Rebels' girls get a crown

April 13, 2012|By ANDREW MASON | andrewm@herald-mail.com

HAGERSTOWN — South Hagerstown won the girls team title at its own Rebel Relays on Friday for the first time in the 33-year history of the meet.

While South coach Dwayne Freeman obviously was pleased, he was far from satisfied.

“It’s great to win your own meet,” he said. “But there are still so many pieces to the puzzle that we’re looking to put together. We have a lot of potential. We can still improve in all areas, and that’s what we need to do.”

The Rebels’ victory also was tempered by the fact that there were only four girls teams at the meet.

South held off rival North Hagertown 120-100 for the title, while Brunswick was third (50) and Allegany was fourth (34).

“It’s unfortunate with the scheduling that we weren’t able to have more teams,” Freeman said. “But it’s still always nice to win.”

The South girls took first place in eight of the 14 events, including a pair of blazing victories in the 4x100 and 4x200.

Hayley Freeman, Elizsha Streeter, Alexis Small and Paige Flemings won the 4x100 in 50.30 seconds, while LaTraya Landsdowne teamed with Freeman, Streeter and Flemings to win the 4x200 in 1:45.55. Both times are season bests in the Tri-State area.

“They’re the real deal, and they can be even better,” Dwayne Freeman said. “There were a couple of handoffs that could be better.”

Brunswick edged South for the boys team title 104-100, while North was third (92).

“The distance is where they got us,” Freeman said. “(Brunswick standout runner Daniel Trettel) made the difference for them.”

The Rebels held their own in the shorter relays, as C.J. Davis, Jarred Moquin, Isiaha Smith and Aaron Waters teamed up to win the 4x100 in 44.27 seconds and the 4x200 in 1:31.22. Their time in the 4x200 is the best in the Tri-State this spring.

North’s girls won four events, while its boys won two.

While the Hubs finished second in the boys two-man long jump competition, North’s Reggie Moody was a one-man show, soaring 21 feet, 7 1/2 inches for the season’s top performance in the Tri-State. Moody also led North to the win in the triple jump event with his 42-6.

The Dr. James Banks 800-meter run was the meet’s only individual event. North’s Emily Simmons won the girls race in 2:33.94, while Brunswick’s Trettel was the boys winner in 2:04.02.

“It’s nice to see where I stand before the season gets real competitive,” said Simmons, who also anchored the 4x800 to victory.

North coach Robert Waugh said he’s hoping for better results from his Hubs.

“We have a lot more potential than what we’ve shown,” he said. “We need to get more focused and start bringing our work boots to practice every day.”

The North girls were missing two of their best athletes Friday — thrower Charlotte Anderson and distance runner Emily Ward.

Rebel Relays
Friday at South Hagerstown
Girls results
Team scores: 1. South Hagerstown 120; 2. North Hagerstown 100; 3. Brunswick 50; 4. Allegany 34.
Winners
4x100 — South (Freeman, Streeter, Small, Flemings) 50.30.
4x200 — South (Streeter, Freeman, Landsdowne, Flemings) 1:45.55.
4x400 — South (Fields, Landsdowne, Coe, Day) 4:31.51.
4x800 — North (Moody, Wills, Appleby-Rumon, Simmons) 11:20.68.
800 sprint medley — South (Jarrett, Freeman, Streeter, Flemings) 1:57.79.
Distance medley — Allegany (Sunday, Puhulla, Snyder, Claar) 15:39.76.
4x100 shuttle hurdles — South (Fields, Senghore, Freeman, Masser) 1:12.82.
Open 800 — Simmons (North) 2:33.94.
High jump — North (Randall, McLeod) 9-6.
Long jump — South (Flemings, Senghore) 28-5 1/2.
Triple jump — South (Hammond, Senghore) 57-2 1/2.
Pole vault — North (Smith) 8-0.
Shot put — South (Branham, Masser) 51-11.
Discus — Allegany (O’Baker, Puhulla) 132-4.
Boys results
Team scores: 1. Brunswick 104; 2. South Hagerstown 100; 3. North Hagerstown 92; 4. Allegany 60; 5. Silver Oak Academy 32.
Winners
4x100 — South (Davis, Moquin, Smith, Waters) 44.27.
4x200 — South (Davis, Moquin, Smith, Waters) 1:31.22.
4x400 — Brunswick (Mallory, Campbell, Coates, Trettel) 3:44.03.
4x800 — Allegany (Biggs, Levitas, Cendo, Duesenbury) 9:40.15.
800 sprint medley — Brunswick (Trettel, Coates, Spriggs, Campbell) 1:36.79.
Distance medley — South (Pandolfi, James, Coburn, N/A) 12:27.86.
4x100 shuttle hurdles — South (Thrower, Waters, N/A, N/A) 1:08.65.
Open 800 — Trettel (Brunswick) 2:04.02.
High jump — Brunswick (Farmer, Campbell) 10-10.
Long jump — Brunswick (Coates, Spriggs) 41-1 3/4.
Triple jump — North (Moody, Campbell) 78-8 1/2.
Pole vault — Brunswick (Sloper, Mallory) 18-0.
Shot put — South (Smith, Volz) 83-4.
Discus — North (King, Anderson) 212-3.

Advertisement
The Herald-Mail Articles
|
|
|