Advertisement

Griffin Classic concludes

June 14, 2010
  • Paige Shirk, of Clear Spring, placed second in the girls shot put with a throw of 39 feet, 8 1/4 inches Sunday at the Jack Griffin Mid-Atlantic Prep Track & Field Classic at North Hagerstown.
Photo by Kevin Gilbert/Staff Photographer,

PREP TRACK & FIELD



The first Jack Griffin Mid-Atlantic Classic concluded Sunday at North Hagerstown's Mike Callas Stadium.

The winners from the three-day meet were:

Girls: 100 -- Mirandamac MacKey (Pennington, N.J.) 12.43. 200 -- MacKey 25.69. 400 -- Jasmin Robinson (Randallstown, Md.) 59.45. 800 -- Shanel Dickens (Milton, Del.) 2:19.47. Mile --Maura Linde (Sykesville, Md.) 5:06.07. Freshman mile -- Nicole Ludwig (Mt. Airy, Md.) 5:52.45. 2-Mile -- Reynah Spence (Shippensburg, Pa.) 11:35.41. 5,000 -- Stephanie Bryan (Frederick, Md.) 18:18.14. 100 hurdles -- Kristen Brown (Randallstown, Md.) 14.63. 400 hurdles -- Jasmin Robinson (Randallstown, Md.) 1:05.33. 2,000 steeplechase -- Margeaux Spence (Shippensburg, Pa.) 7:30.81. 4x100 -- Good Counsel 50.29. Distance medley -- St. Dominic 15:09.87. Pole vault -- Kaitlyn Clark (Shepherdstown, W.Va.) 10-6. Long jump -- Niobe Davis (Jersey City, N.J.) 15-9 3/4. Triple jump -- Shayne Hughes (Pennington, N.J.) 35-5 1/4. High jump --Emily Kianka (Titusville, N.J.) 5-6. Discus -- Melissa Shirley (Middletown, Md.) 117-4. Shot put -- Anna McCloskey (Glen Mills, Pa.) 40-1 1/4. Javelin -- Brooke Shasteen (New Galilee, Pa.) 121-3. Heptathlon -- Michelle Clark (Mt. Airy, Md.) 3,226.

Advertisement

Boys: 100 -- Terel Roman (Martinsburg, W.Va.) 11.86. 200 -- Jermaine Brown (Brooklyn, N.Y.) 21.54. 400 -- Dijuan Higgins (Flanders, N.J.) 48.95. 800 -- Ryan O'Connor (Owings, Md.) 1:55.94. Mile --Ed Schrom (Harrisburg, Pa.) 4:21.36. Freshman mile -- Jose Cruz (Parkville, Md.) 5:06.17. 2-Mile --David Wilson (Smithsburg) 9:36.05. 5,000 -- Jatin Narang (Germantown, Md.) 16:01.93. 110 hurdles -- Stephen Lewis (Freemansburg, Pa.) 14.42. 400 hurdles -- Aeron Gilson (Flanders, N.J.) 57.58. 2,000 steeplechase -- Greg Hadley (Rockville, Md.) 6:51.28. 4x100 -- Delaware Riders 42.82. 4x200 -- Delaware Riders 1:31.42. 4x400 -- Dark Horse 3:39.75. 1,600 sprint medley -- Horsham Flash 3:37.96. Pole vault -- Erick Artusio (Frederick, Md.) 15-0. Triple jump -- Chris Terrell (Felton, Del.) 45-1 1/2. High jump --Momodou Drammeh (Frederick, Md.) 6-5. Long jump --Justin Gross (Randallstown, Md.) 22-3 1/2. Discus -- Yao Adantor (Laurel, Md.) 168-6. Hammer throw -- Brian Uthe (Frederick, Md.) 174-3. Javelin --Uthe 155-10. Shot put --Uthe 52-9 1/4. Decathlon -- Mike Cross (Pennington, N.J.) 5,213.

GOLF



Lampard takes title

Hagerstown's Ken Lampard won his fourth men's club championship at Beaver Creek Country Club on Sunday.

Lampard completed the 54-hole tournament in even-par 216 to beat Steve Ligi by two strokes. Greg Henry was third at 219.

Finley Benjamin was fourth (221), Bernie Deane was fifth (223) and Chris Taylor was sixth (229).

YOUTH BASEBALL



Hagerstown PONY League

Eagles 16, UAW 15

Eagles: Caleb Cardone 2 hits, 2 RBIs; Dylan Stouffer 3 hits, HR, 3 RBIs; Kyle Dinterman 3-run HR.

UAW: Timmy Kitchen 3 hits, HR, 3 RBIs; Josh Solanki 2 RBIs; Matt Clopper 2 hits, HR, 2 RBIs; Chase Eichelberger, Josh Kocher 2 hits each; Dylan Wagner 3 hits, HR.

Goodwill 14, Susquehanna Bank 9

Goodwill: Yusif Bayoh, Nick Sauble, Adam Blenckstone 2 hits each; Michael Kelbaugh 2 RBIs.

Susquehanna: Austin Stone 4 hits, 2 RBIs; Stephen Ashby grand slam; Joe Forti, Brian Tracey, Airin Martin 2 hits each.

Goodwill 10, Red Men 9

Goodwill: Nick Sauble, Jordan Edlund, Richie Montgomery 2 hits each; Tyler Walling 2 hits, 2 RBIs; Adam Blenckstone 2 RBIs.

Red Men: Dalton Jobe 2 hits.

FOP 4, Firefighters 0

FOP: Brett Vitkun 15 Ks.

Firefighters: J.R. Rinehart 9 Ks.

Maugansville Little League

Maugans Oil 15, Home Care 3

Maugaun's: Joey Fisher 5 hits, 2 HRs, hit for cycle; Justin Akins, Ryan Wolfe 2 hits each.

Mid-Atlantic Baseball

Hagerstown Hornets 15, Rolan Park 14

Hornets: Matthew Shipley 4 hits, 3 RBIs; Reid Wallech 3 hits; Logan Kauffman, Patrick O'Connor 2 hits each.

Sharpsburg Little League

Hagerstown Suns 18, Rentals Unlimited 8

Suns: Grant Shafer, Kelton Brown, Dru Hartle 2 hits each.

Smithsburg Little Sluggers

Scott's Speed Shop 11, Phil & Jerry's 10

Scott's: Zach Brown, Gabe Juedemann, Josh Vieira 2 hits each.

Valley Little League

Norm Scott 27, Post 211 1

Norm Scott: Ryan Kolich 5 hits, 2 HRs, 6 RBIs; Bryce Scharenbroch 3 HRs, 8 RBIs; Cole Huntzberry 3 hits, 4 RBIs; Ryan Bywaters, Will Merritt 3 hits each; Trey Martz, Brandon Eyler 2 hits each.

Note: Norm Scott won league title.

Dorsey 13, SMRG 3

Dorsey: Jared Durning 2 hits, 8 Ks; Misael Guzman 3 hits; Jeremy Dunkin, Treavor Hatcher 2 hits each; Austin Moser, Dylan Eyler HR each.

West End Little League

Western Enterprise 14, AFL-CIO 3

Western: Zach Martin 2 hits, HR; Ryan Nikirk 2 hits, Western wins second half title.

AFL-CIO: Shawn Hickman 2 hits, HR.

Western meets Coca-Cola in best-of-3 for league championship starting tonight at 6.

JUNIOR LEGION



Williamsport Senators 10, Gaithersburg Post 295 9

Senators: Rodney Flora 4 hits, 4 RBIs; Brandon Greene, Tyler Byers 2 hits each.

Gaithersburg 295 18, Williamsport Senators 10

Senators: Rodney Flora, Connor Arnone, Aaron Green 2 hits each.

ADULT BASEBALL



Brunswick Orioles 5, Boonsboro Pirates 1

Brunswick: Spencer Cromer no-hitter, 11 Ks.

Brunswick Orioles 12, Boonsboro Pirates 1

Brunswick: Dan Dierdorf 5-hitter, 5 Ks; Roger Dawson, Andrew Bisjak 3 hits each.

The Herald-Mail Articles
|
|
|