Advertisement

Museum honors student art winners

May 29, 2010
  • Diosi Romo Smith, of Barbara Ingram School for the Arts, stands next to his artwork that took second place in the high school two-dimensional art category.
Submitted photo,

The Washington County Museum of Fine Arts hosted an awards reception for county school students who were awarded prizes for their art in the 2010 Public School Art Exhibitions.

Sponsored by Target, Centra Bank and the Washington County Arts Council, the exhibition displays works created by Washington County Public Schools students in kindergarten through 12th grade. An annual exhibition at the museum since 1932, this year's exhibit was organized by Board of Education Arts Supervisor Rob Hovermale, Arts Curriculum Specialist Don Viar and the county's art instructors. The exhibitions of elementary, middle and high school art included more than 3,000 pieces in all types of media.

Sponsored by the Rotary Club of Long Meadows, students received ribbons, framed certificates and $25 gift certificates for museum art classes.

The art was judged by Lee Weaver, Bob Prezsler, Catherine Gonzalez, Clyde Roberts and Cindy Downs.

The awards were announced by Al Martin, chairman of the museum's advisory board, and presented by Museum Director Rebecca Massie Lane, Viar and museum educator Amy Hunt.

Advertisement

The winners were:

Kindergarten through second grade awards for two-dimensional art:

First place - Trinity Delgado, Eastern Elementary; instructor Tom Renner

Second place - Brenda Miller, Eastern Elementary; instructor, Tom Renner

Third place - Kiley Ryan, Sharpsburg Elementary, Instructor, Ashley Priest

Kindergarten through second grade award for three-dimensional art:

First place - Mia Archie, Hunter Miller and Aleyeah Holmes; Bester Elementary instructor Kelsi Dean

Second place - Alexis French, Fountaindale Elementary; Instructor Sarah Minnick

Third place - Ethan Bidle, Pleasant Valley Elementary; instructor Alyssa Scott

Third grade through fifth grade awards for two-dimensional art:

First place - Mustafa Akhmedov, Eastern Elementary; instructor Tom Renner

Second place - Sydni Wilson, Pangborn Elementary; instructor Ann Grove

Third place - Garett Adkins, Smithsburg Elementary; instructor K.J. Wood

Third grade through fifth grade awards for three-dimensional art:

First place - Cianna Ortiz, Salem Avenue Elementary; instructor Kellie Mele

Second place - Hannah Chaney, Rockland Woods Elementary; instructor Josh Edwards

Third place - Hannah Drumm, Smithsburg Elementary; instructor K.J. Wood

Middle school award for ceramics:

Sean Giampietro, Boonsboro Middle; instructor, Ragan Windsor

Middle school award for sculpture:

Gage Nicodemus, Boonsboro Middle; instructor Ragan Windsor

Middle school awards for two-dimensional art:

First place - Shelly Brodka, Western Heights Middle; instructor Michelle Hetzel

Second place - Holly Nalley, Springfield Middle; instructor Lily Prazenica

Third place - Kelcy Moore, Northern Middle; instructor Amy Blank-Rowland

High school award for ceramics

Jenifer Kendle, Smithsburg High; instructor Aaron Hopkins

High school award for sculpture

Kelsy Rohrer, Smithsburg High; instructor Aaron Hopkins

High school awards for two-dimensional art

First place - Soha Qadir, North Hagerstown High; instructor Brandy Merchant

Second place - Diosi Romo Smith, Barbara Ingram School for the Arts; instructor Teresa Roberts

Third place - Carlee Myers, Williamsport High; instructor Doris Hoopengardner

The Herald-Mail Articles
|
|
|