Advertisement

Jefferson boys win state track title

May 23, 2010

PREP TRACK & FIELD



CHARLESTON, W.Va. -- The Eastern Panhandle boys dominated at the West Virginia state championships Saturday at Laidley Field.

Jefferson scored 92 points to win the Class AAA team title, while Hedgesville was second (60) and Martinsburg was third (43).

Brandon Doughty won the 1,600-meter run in 4:14.30 and placed third in the 800 (1:56.66), after scoring points in the 3,200 and 4x800 relay Friday, to lead Jefferson. The Cougars also placed second in 4x100 (43.47) and 4x200 (1:30.46) and got second-place finishes from Dante Price in the 100 (11.03) and 200 (21.84).

Khiry Timbers had a huge day for Martinsburg, winning the 400 (48.24), placing second in the 800 (1:55.44) and anchoring the winning 4x400 (3:23.28).

Advertisement

Marquis Woods placed second in the 110 hurdles (14.43), Chris Deaner was second in the 300 hurdles (39.10) and Michael Walters was third in the long jump (20-10 1/2) for Hedgesville.

In Class AAA girls, Washington's Jasmyn Hosby was a star, winning the 100 (12.23) and 200 (25.43).

Taylor Brown won the 300 hurdles (44.61) and placed second in the 100 hurdles (15.09) for Jefferson, which finished second to Buckhannon-Upshur in the team standings.

Also for the Cougars, Andrea Nickerson was third in the 1,600 (5:11.97) and fourth in the 800 (2:21.12), and Kianna Weller was third in the shot put (37-0).

For Musselman, Tara Sharpe was second in the 100 (12.45) and Whitney Lewis was third in the 800 (2:18.36) and fourth in the 400 (59.67).

In Class AA boys, Berkeley Springs' John Mundey won the 1,600 (4:32.22) and placed fifth in the 800 (2:01.47), after getting wins in the 3,200 and 4x800 on Friday, to lead the Indians to a third-place team finish.

COLLEGE TRACK



Hawks compete in 5,000

HUTCHINSON, Kan. -- Hagerstown Community College's Jeremiah Wilt placed 15th in 16:28.99 in the men's 5,000-meter run in hot and windy conditions Saturday at the NJCAA Division I championships.

HCC's Corey Centofonti finished 22nd in the race in 17:13.01.

YOUTH BASEBALL



Clear Spring Little League

Bragunier Masonry Dodgers 7, K&E Construction Red Sox 1

Bragunier: Spencer Schultz 8 Ks.

Schildtknecht Trucking 11, FOP 1

Schildtknecht: Hunter Harshman, Travis Capezuto 2 hits each.

FOP: Jacob Lee 2 hits.

Schildtknecht Trucking 8, Divelbiss Construction 2

Schildtknecht: Jaret Lazich 3 hits; Greg Golden, Levi Leizear 2 hits each.

Divelbiss: Garret Jakoby, Tim Stoner 2 hits each.

Conococheague Little League

Broad Run 13, Osborne's 8

Broad Run: Ethan Moats 2 HRs; Luke Tarter 3 hits; Justin Itnyre, Deaundre Gonzalez 2 hits each.

Osborne's: Dalton Cool 3 hits; Justin Holmes 2 hits.

Lions 6, Post 202 5

Post 202: Levi Taylor, Gage Kyler, Isaac Schlotterbeck 2 hits each.

Federal Little League

Exchange 11, Funkstown Legion 4

Exchange: Justin Smith 3 hits, HR; Michael Brady 3 hits.

Funkstown: Damien Nave 2 hits, HR; Luke Thompson 2 hits.

Kiwanis 14, Alsatia 4

Kiwanis: Malik Carey 3 HRs; Ben Quirple, Tyler Hess 2 hits each.

Alsatia: Bryant Shives 2 hits, Jayvien Sandridge HR.

Federal Minor League

Landmark 13, Dr. Handyman 10

Landmark: Garrett Kercheval 2 hits, HR; Tyler Lavrenchik, Jeremy Moore 3 hits each; Graham Spitz, Braydon Quirple 2 hits each.

Dr. Handyman: Lars Ostmann 3 hits; Marcus Taveras, Hunter Maddock 2 hits each.

Greene Turtle 15, Abeles Investments 10

Greene: Gus Sirface, Grant Frazee, Peter Sirface, Sidni Mathias, Alex Watson, Jacob Miller 2 hits each.

Abeles: Tyler Remsburg 3 hits; Linus Kruslock, Mike Keats, Johnnie Davis 2 hits each.

Backed by Barvinchack 15, Greene Turtle 6

Barvinchack: Braden Kolb 4 hits, 7 Ks; Ryan Talbert, Dawson Barvinchack 3 hits each; Daryl Anders, Cole Jimenez, Michael Gronholm 2 hits each.

Greene: Dylan Watson, Danny Sebrosky, Jacob Miller 2 hits each.

Abeles Investments 13, Par Delivery 12

Abeles: Linus Kruslock 4 hits, 2 RBIs; Tyler Remsburg 3 hits, 2 RBIs; Logan Nunes 3 hits; Michael Keats 2 hits, 3 RBIs, GW hit; Myles Keats, Ethan Zimmerman, Owen Markowski 2 hits each.

Par: Xavier Framilla 3 hits, grand slam; Matthew Healey, Alex Karlen, Grant Anderson 2 hits each.

Hagerstown PONY League

FOP 4, UAW 0

FOP: Josh Moats HR, 3 RBIs; James Shifler 2 hits; John Britton 1-hitter, 13 Ks.

Firefighters 16, Eagles 14

Firefighters: Brandon Haupt HR, 2 RBIs; Cory Staubs, Timmy Hartsock 2 hits, 2 RBIs each; Preston Carey, Trevor Walsh 2 hits.

Eagles: Dylan Stouffer 3 hits, 2 HRs; Tyler Anders HR, 2 RBIs; Sloan Bindell 2 hits, HR, 2 RBIs; Derek Herbert HR; Casey Bartholomew 2 hits.

Red Men 19, Susquehanna Bank 9

Red Men: Zane Schreiber 2 HRs, 6 RBIs; Dalton Jobe 3 hits; Demetrius Edwards 2 hits, 5 RBIs; Jake Moats, Jay Holbrook, Isaiah Frye 2 hits each.

Susquehanna: Blake Smith 2 hits, 2 RBIs; Mark Grunberg 2 hits.

Halfway Little League

Gehr 11, Red Men 9

Gehr: John Hudson HR; Billy Miller, Austin Sigler 3 hits each.

Red Men: Ryan Downes 3 hits, HR; John Bennett 2 hits, HR.

Carpet Gallery 25, Valley Storage Bins 11

The Herald-Mail Articles
|
|
|