Advertisement

Broadfording routs Calvary Christian

April 14, 2010

PREP BASEBALL



CRESAPTOWN, Md. -- Donnie Fritz had three hits to lead Broadfording Christian in a 16-3 rout of Calvary Christian in a Mason Dixon Christian Conference game on Tuesday.

Ryan Dominguez had two hits and three RBIs and Matt South had 11 strikeouts for the Lions (3-4).

Broadfording 905 20 -- 16 11 3
Calvary Christian 102 00 -- 3 4 3

South and Fritz, Wahl (4). Kendle, Hart (3) and Cappers. WP -- South (2-1). LP -- Kendle.

BOYS LACROSSE



Saint James 14, St. Andrews 6

SAINT JAMES --Jamie Peterson had four goals and two assists and Ryan Doyle had three goals and three assists to lead Saint James.

Ben Louderback and Hal Smith each had two goals and an assist for the Saints (7-1), while Nate Lowery had two goals, Kevin McCormack had a goal and an assist and Andrew Ludwick had three assists.

Advertisement

GIRLS LACROSSE



Tuscarora 11, N. Hagerstown 8

Jackie Keller scored four goals to lead North Hagerstown, while Kristen Mazzei had two goals and Cali Durning and Lyndsey Knapp each added a goal. Jackie Stewart made five saves.

Saint James 21, Notre Dame 8

SAINT JAMES -- Margaret Bacon had four goals and two assists to lead Saint James past Notre Dame Academy.

Mary Bacon had three goals and an assist, Hannah Itell had three goals, Rachel Herrera and Megan McFillen each had two goals and an assist, Carrie Spicher and Lena Tilsworth each had two goals, Courtney Peterson and Meg Steuer each had a goal and Noah Patton had four saves for the Saints (4-4).

BOYS TRACK & FIELD



Southern Fulton 97, Tussey Mountain 53

Berlin 90.5, Southern Fulton 59.5

at WARFORDSBURG, Pa.

Winners

4x800 -- Southern Fulton 9:28.8. 110H -- Will (B) 16.3. 100 -- Saler (B) 11.7. 1,600 -- Foore (TM) 4:57. 4x100 -- Berlin 47.9. 400 -- Dauphinais (B) 57.2. 300H -- Rohm (SF) 43.2. 800 -- Foore (TM) 2:12. 200 -- Saylor (B) 24.1. 3,200 -- Foore (TM) 11:01. 4x400 -- Southern Fulton 3:56. Shot put -- Neuder (TM) 41-5 1/2. Discus -- Keebaugh (SF) 110-9. Javelin -- Meyer (SF) 147-6. Pole vault -- Dull (B) 11-6. Long jump -- Sayler (B) 19-7. Triple jump -- Most (B) 38-9. High jump -- Will (B) 5-6.

Chambersburg 103, Carlisle 47

at CARLISLE, Pa.

Winners

4x800 -- Chambersburg 8:14.0. 110H -- Dakota Grove (Ch) 15.8. 100 -- Conroy Smith (Ch) 10.9. 1,600 -- Will Hoover (Ca) 4:36.0. 400 -- Ryun Holder (Ch) 53.5. 4x100 -- Chambersburg 43.8. 300H -- Terrance Stafford (Ch) 42.6. 800 --Scott Morrison (Ch) 2:02.4. 200 -- Grove (Ch) 22.3. 3,200 -- Dan Patti (Ch) 9:52.0. 4x400 -- Chambersburg 3:34.1. Shot put -- C.J. Johnson (Ch) 51-11 1/2. Discus -- Jordan Wolf (Ca) 113-10. Javelin -- Blake Stahl (Ch) 168-11. Triple jump -- Travis Chandler (Ca) 42-3. Long jump -- Smith (Ch) 20-3. High jump -- Stafford (Ch) 6-0. Pole vault -- Sam Kohr (Ch) 11-0.

GIRLS TRACK & FIELD



Southern Fulton 97, Tussey Mountain 47

Southern Fulton 88, Berlin 62

at WARFORDSBURG, Pa.

Winners

4x800 -- Southern Fulton 11:18.6. 100H -- Truax (SF) 17.2. 100 -- Mellot (SF) 13.3. 1,600 -- Hollenshead (SF) 5:56.17. 4x100 -- Berlin 57.9. 400 -- Bard (SF) 1:03.3. 300H-- Covalt (SF) 53.0. 800 -- Hollenshead (SF) 2:34.7. 200 -- Eutsey (B) 28.3. 3,200 -- Beatty (SF) 13:30. 4x400 -- Southern Fulton 4:43. Shot put -- Bussard (TM) 30-11. Discus -- Bussard (TM) 89-2. Javelin -- Appel (SF) 90-0. Pole vault -- Bowman (B) 8-6. Long jump -- Reid (B) 13-4. Triple jump -- Engle (B) 30-0. High jump -- Simmons (B) 4-4.

Carlisle 83, Chambersburg 67

at CARLISLE, Pa.

Winners

4x800 -- Carlisle 9:47.3. 100H -- Daniesa Lyles (Ch) 16.0. 100 -- Jess Whitmore (Ch) 12.2. 1,600 -- McKenzie Doyle (Ch) 5:35.5. 400 -- Morgan Mahlock (Ca) 62.5. 4x100 -- Carlisle 52.1. 300H -- Allie Moser (Ca) 47.7. 800 -- Bekah Elbel (Ch) 2:29.8. 200 -- Whitmore (Ch) 26.3. 3,200 -- Doyle (Ch) 11:51.2. 4x400 -- Carlisle 4:10.7. Shot put -- Josellyn Harrison (Ch) 35-8 1/2. Discus -- Sierra Brooks (Ca) 90-6. Javelin -- Shana Jansen (Ch) 87-11. Long jump -- Ashley Corum (Ca) 17-2 1/2. Triple jump -- Corum (Ca) 36-7. High jump -- Moser (Ca) 4-8. Pole vault -- Libby Cooper (Ch) 9-6.

YOUTH LEAGUES



Clear Spring Little League

Schildtknecht Trucking 13, K&E Construction 8

Schildtknecht: Greg Golden 3 hits, 7 Ks; Travis Capezuto 2 hits.

K&E: Curtis Zellers 2 hits, inside the park HR; Barnes 2 hits.

Bragunier Masonry Dodgers 12, Divelbiss Construction Phillies 2

Bragunier: Collin Willhite, Spencer Schultz 3 hits each; Zane Rowland, A.J. Yost combined 8 Ks.

Conococheague Little League

Tony's Pizza 4, Osborne's 3

Conococheague Minor League

Chesapeake 9, R.J. Mason 5

Chesapeake: Caleb Norris, Joshua Gurber 2 hits each.

R.J. Mason: Evan Wright 2 RBIs.

Federal Little League

Rotary 6, Exchange 5

Rotary: Justin Smith 12 Ks; Harris Blackwood 3 hits; Michael Brady 2 hits; Shane Wilson 2 hits.

Smithsburg Little Sluggers

Basement Barber Shop 15, Jeter Paving 13

Basement: Hannah Spinks, Connor McCuin, Zoe Mutchler, Steven Merrill, Jordan Ingram 3 hits each; Bryce Keller, Bradley Levinson, Daniel Taylor, Eddie Mutchler 2 hits each.

Jeter: D.J. Allen, Alex Cuevas, Hayden Shatzer 3 hits each; Roger Clark, Blake Wagner, Jacob Reiter 2 hits each.

The Herald-Mail Articles
|
|
|