Advertisement

Area Roundup -- HCC hosts Region XX tourney

February 25, 2009

MEN'S BASKETBALL



Region XX tournament at HCC

Hagerstown Community College will face Garrett on Friday at 5 p.m. as the Hawks play host to the Region XX tournament, starting today at the HCC athletic complex.

HCC is the third seed in the five-team Division I tournament, which crowns the region's representative to the National Junior College tournament.

The Division II and III tournaments will also be played at HCC. Eight teams vie for the Division II bid while five play for Division III's slot.

Advertisement

YOUTH BASKETBALL



Hagerstown Junior League

Rotary 40, PTL 36

Rotary: Henson 11, Edwards 9, Redman 8, Silva 7, Moser 3, Crabtree 2.

PTL: Ober 9, Shaper 9, Johnson 6, Smith 5, Silver 2, Scott 2, Saltos 2, Connolly 1.

UAW 41, Centra Bank 27

UAW: King 21, Yacyk 10, Moser 2, Wagner 2, Fulton 2, Staley 2, Robertson 2.

Centra: Hampton 12, King 4, Freeman 4, Keplinger 3, Powell 2, Karlen 2.

Alsatia 32, Home Care 22

Alsatia: Boutieller 16, Walker 8, Moir 2, Wilson 2, Breakall 2, Johnson 2.

Home Care: Redmen 6, Randolph 10, Dobrzanski 6.

Weller's 45, Preferred Arbor 33

Weller's: Barr 16, Younker 7, Daper 4, Andrews 2, Malphurs 2, Ruppenthal 8, Roberts 8.

Preferred Arbor: Pllana 13, Baker 10, Kitlea 6, Q. Gantt 2, QZ Gantt 2.

Red Men 48, Weller's 30

Red Men: Schreiber 6, Thompson 4, Luna 2, Blake 4, Johnson 2, Hockaday 4, Clemmer 2, P. Carey 16, M. Carey 8.

Weller's: Barr 10, Younker 4, Malphurs 8, Roberts 6, Stottlemyer 2.

Rob & Rob 21, Jerry's 6

Rob & Rob: Speak 4, Kisner 4, Walker 1, Hart 10, Broadus 2.

Jerry's: Greenland 4, Carter 2.

Harley Davidson 23, Exchange 21

Harley: House 7, Harrell 10, Brown 2, Bishop 2, Semler 2.

Exchange: Fiery 2, Stambaugh 2, Burkeholder 6, Daniels 2, Ferguson 9.

Clear Sping Youth League

Grades 7-8

76ers 54, Suns 44

76ers: Tyler Walling 25, Spence Schultz 4, Conner Greenlee 10, Zach Robertson 6, Quinn Rhodes 9.

Suns: Ryan Aaron 22, Jared Brant 4, Jacob Brant 4, Hunter Fiddler 6, Jordan Davis 6, Evan McDonough 2.

Spurs 43, Celtics 23

Spurs: Stephen Smith 18, Jonathan Hensey 12, Matt Breakall 3, Brandon McPherson 2, Brandon Haupt 4, Jacob Ernst 2, Logan Gladhill 2.

Celtics: Chris Resh 13, Corey McClure 4, Caleb Edwards 4, Eric Yetter 2.

Boonsboro Youth League

Grades 3-4

AC&T 39, Youngblood 8

AC&T: Housel 2, Loar 5, McClure 2, B. Penn 2, C. Penn 10, Reese 10, Saunders 8.

Youngblood: Bowles 4, Derocher 2, Harsh 2.

K&M 19, Hahn's 10

K&M: Hamburg 9, Holder 4, Keller 2, Presley 4.

Hahn's: Conway 2, Elzie 4, Smith 4.

The Herald-Mail Articles
|
|
|