Advertisement

Chewsville Troop 62 holds Court of Honor

October 05, 2008

Troop 62, Chewsville, held its quarterly Court of Honor on Aug. 17 at the Chewsville Community Center.

The following Boy Scouts earned awards:

Jared Banzhoff: Star Rank; Basketry, Canoeing, Environmental Science, Fingerprinting, Music, Wood Carving, Communications merit badges

Alexander Brown: Gold Palm; Wilderness Survival merit badge; Order of Arrow Brotherhood

Connor Brown: Archery, Rifle Shooting, Soil and Water Conservation and Wilderness Survival merit badges; Order of Arrow Ordeal

Ben Connelly: Archer and Rifle Shooting merit badges

Colton Duvall: Life Rank; Basketry and Environmental Science merit badges; Order of Arrow Ordeal

Cameron Ebersole: Life Rank; Basketry, Camping, Citizenship in the Nation, Citizenship in the World, Music, Soil and Water Conservation, Wilderness Survival and Wood Carving merit badges; World Conservation Award

Advertisement

Ian Ebersole: Second Class Rank, Archery merit badge

Kyle Ebersole: Scout and Tenderfoot Ranks, First Aid and Swimming merit badges; Firem'n Chit, Outdoor Code, Totin' Chip Awards

L. J. Etter: Star Rank; Basketry, Environmental Science and Fishing merit badges

Adler Garrett: Archery, First Aid and Wilderness Survival merit badges

Zane Garrett: First Aid and Swimming merit badges; Firem'n Chit, Outdoor Code, Totin' Chip Awards

Josh Gladhill: Fishing, Wilderness Survival and Wood Carving merit badges

Alex Hess: Second Class Rank; Archery, Canoeing, First Aid, Mammal Study and Swimming merit badges

Brendan Kloos: Basketry, Leatherwork, Soil and Water Conservation, Swimming and Wood Carving merit badges; World Conservation Award

Austin Lane: Star Rank; Camping, Environmental Science, Fishing, Life-saving, Wilderness Survival and Wood Carving merit badges

Matt Lewis: Environmental Science, Fishing, Wilderness Survival and Wood Carving merit badges; Order of Arrow Ordeal

Logan Mahoney: Tenderfoot Rank; First Aid and Fingerprinting merit badges; Firem'n Chit, Outdoor Code, Totin' Chip Awards

Chase Marick: Archery, Canoeing; Leatherwork, Mammal Study and Swimming merit badges

James McClanathan: Bronze Palm; Soil and Water Conservation merit badge; World Conservation Award; Order of Arrow Ordeal

Preston Miller: Second Class and First Class Ranks; Art, First Aid and Swimming merit badges; Firem'n Chit, Outdoor Code and Totin' Chip

Steven Purdham: Music and Soil and Water Conservation merit badges; World Conservation Award

Patrick Riker: Tenderfoot and Second Class Ranks; First Aid merit badge

Steven Rishell: First Class Rank; Archery, Reptile and Amphibian Study merit badges

Ryan Smith: Fishing and Wilderness Survival merit badges

Evan Stanford: First Aid, Leatherwork and Swimming merit badges; Firem'n Chit, Outdoor Code and Totin' Chip

Alex Tibbens: Life Rank; Archery, Environmental Science, Personal Fitness, Pets, Rifle Shooting; Recruiter Patch; Order of Arrow Ordeal

Josh Whipp: Scout and Tenderfoot Rank; First Aid merit badge; Firem'n Chit, Outdoor Code and Totin' Chip Awards

Josh Yoder: Life Rank; Archery, Basketry, Fishing, Insect Study, Reptile and Amphibian Study merit badges; Order of Arrow Ordeal

Scoutmaster Ed Marfut passed the Troop flag to John Etter, who has accepted the position of new scoutmaster for the troop. Marfut was presented a plaque and gift for his years of service as scoutmaster to the unit.

Troop 62 is sponsored by the Chewsville Lions Club and meets at the Chewsville Community Center.

The Herald-Mail Articles
|
|
|