Advertisement

Preps Boxscores

May 03, 2008

PREP TRACK & FIELD



MVAL Piedmont Championships

Girls Results

Teams: 1. Middletown 157; 2. North Hagerstown 87; 3. Walkersville 74; 4. Frederick 35; 5. South Hagerstown 21.

100 - 1. Katie Ritter (NH) 12.84; 2. Tara Shaffer (Mi) 13.17; 3. Chelsea Young (Wa) 13.60.

200 - 1. Ritter (NH) 25.93; 2. Jenna Caudle (Mi) 26.79; 3. Megan Buckheit (Mi) 27.55.

400 - 1. Ritter (NH) 59.27; 2. Emma Nichols (Mi) 1:01.70; 3. Kirsten Dodd (Wa) 1:08.91.

800 - 1. Brittany Caudle (Mi) 2:29.62; 2. Nichols (Mi) 2:30.53; 3. Brooke Pettner (NH) 2:38.90.

1,600 - 1. Gretchen Whitesell (Mi) 5:58.77; 2. Stephanie Rodas (Fr) 6:05.87; 3. Victoria Tice (Mi) 6:08.23.

3,200 - 1. Lexi Turano (SH) 13:14.17; 2. Alison Harrell (NH) 13:18.95; 3. Kayla Kroll (Mi) 13:31.65.

100 hurdles - 1. Kathryn Papuchis (Mi) 16.19; 2. Meghan Miller (Wa) 16.88; 3. Kendra Smith (NH) 18.28.

Advertisement

300 hurdles - 1. Papuchis (Mi) 48.81; 2. Miller (Wa) 51.16; 3. Young (Wa) 51.30.

4x100 - 1. North Hagerstown 51.21; 2. Frederick 52.08; 3. Middletown 52.33.

4x200 - 1. Middletown 1:47.08; 2. Frederick 1:50.74; 3. North Hagerstown 1:50.86.

4x400 - 1. Middletown 4:13.84; 2. Frederick 4:25.86; 3. Walkersville 4:37.56.

4x800 - 1. Middletown 10:09.97; 2. North Hagerstown 11:22.22; 3. Walkersville 11:33.28.

High jump - 1. Sarah Wrieden (Mi) 5-2; 2t. Sam Gasttley (Mi) 4-10; 2t. Beth Wagner (NH) 4-10.

Long jump - 1. Wrieden (Mi) 15-7 1/4; 2. Pettner (NH) 15-6 3/4; 3. Kistler (Wa) 15-3 3/4.

Triple jump - 1. Wrieden (Mi) 34-3; 2. Whitney Garvin (NH) 31-8 3/4; 3. Kistler (Wa) 31-7 1/4.

Pole vault - 1. Ally Hemme (Mi) 9-6 1/2; 2. Elizabeth Glorioso (Wa) 7-6; 3. Lela McNeil (NH) 7-0.

Shot put - 1. Kadain Wallace (Wa) 32-3 1/2; 2. Melissa Shirley (Mi) 30-7 1/4; 3. Brittany Alford (Fr) 30-5 1/2.

Discus - 1. Wallace (Wa) 85-00; 2. Shirley (Mi) 79-8; 3. Kathleen Scibelli (Wa) 77-7.

Boys Results

Teams: 1. Middletown 157; 2. Walkersville 152; 3. South Hagerstown 46; 4. Frederick 14; 5. North Hagerstown 5.

100 - 1. Jose Depadua (Wa) 11.33; 2. Jaarad Yates (Mi) 11.36; 3. Keith Brown (Wa) 11.37.

200 - 1. Rob Michels (Mi) 22.66; 2. Brown (Wa) 23.22; 3. Depadua (Wa) 23.47.

400 - 1. Michels (Mi) 52.01; 2. Gable Higginbotham (Wa) 53.08; 3. Shane Santell (NH) 53.12.

800 - 1. Thomas Walsh (Wa) 2:08.06; 2. Tom Brinton (Mi) 2:03.23; 3. Luke Guilday (Wa) 2:09.37.

1,600 - 1. Jimmy Greene (Mi) 4:41.35; 2. Chris Goulart (Mi) 4:42.69; 3. Stephen Keith (Wa) 4:46.17.

3,200 - 1. Greene (Mi) 10:39.32; 2. Hank Binzer (Mi) 10:39.55; 3. Keith (Wa) 10:41.12.

110 hurdles - 1. Ty Shaffer (Mi) 15.74; 2. Evan Murray (Mi) 16.18; 3. Greg Ehabe (Fr) 16.37.

300 hurdles - 1. Shaffer (Mi) 39.81; 2. Jeremy Isreal (Wa) 41.37; 3. Javar Cruz (Fr) 41.93.

4x100 - 1. Walkersville 43.55; 2. Middletown 43.60; 3. South Hagerstown 44.56.

4x200 - 1. Walkersville 1:30.36; 2. Middletown 1:32.29; 3. South Hagerstown 1:33.39.

4x400 - 1. Middletown 3:24.62; 2. Walkersville 3:30.62; 3. South Hagerstown 3:32.52.

4x800 - 1. Middletown 8:34.79; 2. Walkersville 8:37.00; 3. South Hagerstown 9:06.10.

High jump - 1. Jon Hill (Wa) 6-10; 2. Alex Kachalov (Mi) 6-6; 3. Corey Blain (Mi) 6-2.

Long jump - 1. Hill (Wa) 21-9 1/4; 2. Kachalov (Mi) 21-5 3/4; 3. Isreal (Wa) 20-7 3/4.

Triple jump - 1. Hill (Wa) 45-6 1/2; 2. Kachalov (Mi) 42-5 1/4; 3. Devaun Bowie (SH) 41-7 1/4.

Pole vault - 1. Alex Edelman (Mi) 13-6; 2. Josh Haines (Wa) 13-6; 3. Will Bell (Mi) 13-0.

Shot put - 1. Will Scarff (Mi) 47-3 3/4; 2. Justin McVoy (Mi) 45-11 1/2; 3. Kyle Toms (SH) 45-6 1/2.

Discus - 1. Scarff (Wa) 132-00; 2. Dustin Gilbert (Wa) 127-11; 3. Toms (SH) 125-2.

MVAL Antietam Championships

at SMITHSBURG

Girls results

Teams: 1. Williamsport 197; 2. Smithsburg 119; 3. Boonsboro 81; 4. Brunswick 55; 5. Catoctin 50; 6. Clear Spring 49.

100 - 1. Opel (Ca) 13.71; 2. Emanuel (Wi) 13.79; 3. Saylor (Ca) 13.96.

200 - 1. Weaver (Wi) 27.59; 2. Emanuel (Wi) 27.63; 3. Wren (Sm) 29.12.

400 - 1. Johnson (Wi) 1:00.96; 2. Weaver (Wi) 1:02.50; 3. Nicolao (Bo) 1:04.24.

800 - 1. Johnson (Wi) 2:30.96; 2. Mancini (Sm) 2:31.01; 3. Breen (Sm) 2:40.35.

1,600 - 1. Fisher (Br) 5:29.18; 2. Forsythe (Wi) 5:42.21; 3. Bryan (Wi) 6:04.93.

3,200 - 1. Fisher (Br) 12:11.81; 2. Connelly (Sm) 13:02.61; 3. Quinn (Wi) 13:16.81.

100 hurdles - 1. Taylor (Wi) 16.25; 2. Layman (Sm) 17.38; 3. Olszewski (Bo) 17.75.

300 hurdles - 1. Palmer (Wi) 48.62; 2. Taylor (Wi) 49.74; 3. Olszewski (Bo) 50.49.

4x100 - 1. Catoctin 52.76; 2. Williamsport 53.72; 3. Smithsburg 54.17.

4x200 - 1. Williamsport (Keplinger, Emanuel, Taylor, Palmer) 1:50.53; 2. S mithsburg 1:57.75; 3. Boonsboro 1:58.33.

4x400 - 1. Williamsport (Palmer, Keplinger, Weaver, Taylor) 4:12.66; 2. Boonsboro 4:34.18; 3. Smithsburg 4:37.72.

4x800 - 1. Smithsburg (Lewis, Breen, Connelly, Mancini) 11:02.17; 2. Boonsboro 11:14.14; 3. Clear Spring 11:25.73.

High jump - 1. Broadwater (Wi) 5-0; 2. Grizzle (Br) 4-8; 3. Paxton (Br) 4-8.

Long jump - 1. Broadwater (Wi) 15-4 1/2; 2. Olszewski (Bo) 14-5 1/2; 3. Malott (Wi) 14-1 1/4.

Triple jump - 1. Broadwater (Wi) 34-2 1/4; 2. Black (Sm) 31-6; 3. McMurray (CS) 30-9 1/2.

The Herald-Mail Articles
|
|
|