Advertisement

Preps Boxscores

February 05, 2008

PREP INDOOR TRACK



Maryland Class 1A West Championships

at Hagerstown Community College

GIRLS

Teams:
1. Poolesville 127; 2. Williamsport 99; 3. Smithsburg 65; 4. Boonsboro 40; 5. Brunswick 22; 6. Southern Garrett 18; 7. Clear Spring 17; 8. Catoctin 11.

Placewinners

55 - 1. Karissa Harris (Po) 7.94; 2. Morgan Keplinger (Wi) 7.97; 3. Shaleigh Saylor (Ca) 8.01; 4. Asya Brown (CS) 8.04; 5. Rehema Emanuel (Wi) 8.12; 6. Katie Duncan (Po) 8.30.

55 hurdles - 1. Olivia Durr (Po) 9.11; 2. Amy Taylor (Wi) 9.31; 3. Samantha Taylor (SG) 9.63; 4. Leah Stone (Ca) 10.02; 5. Emily Moffatt (Bo) 10.10; 6. Jessica Woodyard (Wi) 10.12.

Advertisement

300 - 1. Karissa Harris (Po) 43.18; 2. Olivia Durr (Po) 43.55; 3. Morgan Keplinger (Wi) 44.41; 4. Amy Poffenberger (Sm) 45.65; 5. Asya Brown (CS) 47.91; 6. Leah Stone (Ca) 48.46.

500 - 1. Jess Johnson (Wi) 1:21.88; 2. Natalie Mancini (Sm) 1:24.81; 3. Jessica Nicolao (Bo) 1:27.80; 4. Jen Fink (Po) 1:27.99; 5. Stephanie Breen (Sm) 1:28.09; 6. Laura Canfield (CS) 1:29.69.

800 - 1. Chelsea Glowacki (Po) 2:33.90; 2. Jess Johnson (Wi) 2:35.10; 3. Ellie Lalonde (Po) 2:35.19; 4. Laura Canfield (CS) 2:41.43; 5. Amy Moore (Bo) 2:46.82; 6. Jamie Wisz (Sm) 2:48.58.

1,600 - 1. Jenny Reid (Po) 5:51.32; 2. Maria Moss (Br) 5:57.54; 3. Katherine Connor (Po) 6:01.27; 4. Chelsea Connelly (Sm) 6:03.21; 5. Kellie Quinn (Wi) 6:13.05; 6. Becky Kaler (Br) 6:14.12.

3,200 -- 1. Jenny Reid (Po) 12:34.50; 2. Tracey Forsythe (Wi) 12:34.54; 3. Kara Hardy (Wi) 12:58.57; 4. Chelsea Connelly (Sm) 13:02.76; 5. Maria Moss (Br) 13:07.82; 6. Becky Kaler (Br) 13:44.55.

800 relay - 1. Williamsport 1:55.19; 2. Smithsburg 2:00.29; 3. Poolesville 2:01.13; 4. Boonsboro 2:02.47; 5. Southern Garrett 2:03.27; 6. Clear Spring 2:03.74.

1,600 relay - 1. Poolesville 4:22.66; 2. Williamsport 4:25.81; 3. Smithsburg 4:39.32; 4. Boonsboro 4:49.28; 5. Southern Garrett 5:05.96; 6. Clear Spring 5:07.20.

3,200 relay - 1. Poolesville 10:36.61; 2. Williamsport 10:45.70; 3. Smithsburg 11:34.51; 4. Southern Garrett 11:53.85.

High jump - 1. Sophie Paxton (Br) 4-11; 2. Morgan Holmes (Bo) 4-11; 3. Olivia Durr (Po) 4-9; 4. Becca Rockwell (Bo) 4-5; 5. Beth Andrews (CS) 4-5; 6. Brittney Scheffel (SG) 4-3.

Shot put - 1. Jordie Lord (Wi) 33-3 1/4; 2. Erin Kittel (Sm) 32-5; 3. Ashleigh Nesselt (Po) 30-0 1/2; 4. Holly Defnet (Po) 28-8; 5. Hannah Leazier (CS) 27-11 1/4; 6. Carlee Myers (Wi) 24-10 1/2.

Pole vault - 1. Katie Farr (Bo) 7-5; 2. Erika Gerhold (Sm) 7-5; 3. Anna Law (Sm) 7-5; 4. Samantha Ebersole (Wi), Samantha Taylor (SG) 7-0.

BOYS

Teams:
1. Williamsport 96; 2. Smithsburg 87; 3. Boonsboro 81; 4. Clear Spring 42; 5. Brunswick 39; 6. Catoctin 33; 7. Poolesville 17.

Placewinners

55 - 1. Jordan Garver (Bo) 7.09; 2. Jesse Thompson (Sm) 7.12; 3. Steve Kopp (Bo) 7.19; 4. Colt Linton (Wi) 7.20; 5. Scott Haupt (Wi) 7.48; 6. Jeremy McMullan (CS) 7.58.

55 hurdles - 1. Justin Bowie (Wi) 8.30; 2. Jackson Phillipson (Bo) 8.59; 3. Stephen Ingraham (Wi) 8.60; 4. Michael Jewell (Sm) 8.63; 5. Kyle Shreve (Br) 9.32.

300 - 1. Tyler Craig (Sm) 37.40; 2. Kyle Shreve (Br) 38.40; 3. Bret Marfut (Sm) 38.80; 4. Eric Hoffmaster (Br) 39.00; 5. Colt Linton (Wi) 40.39; 6. Cody Platt (Po) 40.53.

500 - 1. Jesse Buchman (Wi) 1:12.42; 2. Kyle Shreve (Br) 1:14.30; 3. Eric Hoffmaster (Br) 1:16.05; 4. Tyler Craig (Sm) 1:16.39; 5. Andy Flora (Bo) 1:16.66; 6. Sean Walters (Wi) 1:16.88.

800 - 1. Jesse Buchman (Wi) 2:09.71; 2. Justin Gardenhour (Wi) 2:09.81; 3. Wade Miller (CS) 2:11.61; 4. Eric Holmstead (Po) 2:18.70; 5. Andy Linker (Ca) 2:20.14; 6. Sean Scott (Sm) 2:24.45.

1,600 - 1. Ceth Parker (Ca) 4:41.92; 2. Corey Centofonti (Sm) 4:54.99; 3. David Wilson (Sm) 4:55.45; 4. Danny Quinn (Wi) 5:01.96; 5. David Wilson (Po) 5:02.12; 6. Evan Moser (Bo) 5:17.26.

3,200 - 1. Ceth Parker (Ca) 10:13.23; 2. Michael Lilley (Wi) 10:24.83; 3. David Wilson (Sm) 10:38.39; 4. Corey Centofonti (Sm) 10:59.99; 5. Gavin Master (Bo) 11:06.04; 6. Nathaniel Clark (Wi) 11:13.76.

800 relay - 1. Smithsburg 1:40.19; 2. Williamsport 1:40.50; 3. Boonsboro 1:40.95; 4. Catoctin 1:43.05; 5. Poolesville 1:43.75; 6. Clear Spring 1:45.99.

1,600 relay - 1. Williamsport 3:47.67; 2. Smithsburg 3:49.20; 3. Poolesville 3:51.60; 4. Clear Spring 3:56.51; 5. Boonsboro 3:57.01; 6. Brunswick 4:12.51.

3,200 relay - 1. Williamsport 8:49.89; 2. Clear Spring 9:00.48; 3. Boonsboro 9:03.82; 4. Smithsburg 9:33.58; 5. Poolesville 9:51.64; 6. Catoctin 10:44.98.

High jump - 1. Robert Kornides (Bo) 5-9 1/2; 2. Ben Courter (CS) 5-7 1/2; 3. Tyler Craig (Sm) 5-6.

Pole vault - 1. Scott Rice (Bo) 12-6; 2. Travis Reaux (Bo) 12-6; 3. Kyle Byrne (CS) 12-0; 4. Wade Miller (CS) 11-0; 5. Chris Wren (Sm) 11-0; 6. Scott Haupt (Wi) 9-0.

Shot put - 1. Ben Horner (Br) 47-6 1/2; 2. Andrew Lowery (Bo) 39-10; 3. Jacob Fields (Ca) 39-7 3/4; 4. Woody Caramack (CS) 35-2 1/2; 5. Eddie Seabright (Bo) 33-0 3/4; 6. Scott Haupt (Wi) 32-7.

PREP WRESTLING



North Hagerstown 73, South Hagerstown 6

The Herald-Mail Articles
|
|
|