Advertisement

Preps Boxscores

January 12, 2008

PREP INDOOR TRACK



MVAL Antietam Championships

at Hagerstown Community College

*-meet record

Girls results

Teams: 1. South Carroll 140; 2. Williamsport 102; 3. Smithsburg 65; 4. Boonsboro 42; 5. Clear Spring 18; 6. Brunswick 17; 7. Catoctin 16.

55 - 1. Cody Mezebish (SC) 7.77; 2. Morgn Keplinger (Wi) 7.89; 3. Shaleigh Sayler (Ca) 7.92; 4. Rehema Emanuel (Wi) 8.06; 5. Kelly Monaldi (SC) 8.28; 6. Jodie Knott (SC) 8.32.

Advertisement

55 hurdles - 1. Amy Taylor (Wi) 9.27; 2. Nina Boston (SC) 9.28; 3. L. Stone (Ca) 9.94; 4. Emily Moffatt (Bo) 10.09; 5. Alyssa Brandt (CS) 10.74; 6. Jessica Woodyard (Wi) 11.06.

300 - 1. Cody Mezebish (SC) 44.22; 2. Morgan Keplinger (Wi) 44.78; 3. Rehema Emanuel (Wi) 45.87; 4. Alyssa Stipcak (SC) 46.58; 5. Amy Poffenberger (Sm) 46.61; 6. Lenzie Weicht (Wi) 47.04.

500 - 1. Jess Johnson (Wi) 1:21.58*; 2. Natalie Mancini (Sm) 1:26.22; 3. Caity Martin (SC) 1:28.42; 4. Alyssa Stipcak (SC) 1:30.40; 5. Laura Canfield (CS) 1:30.50; 6. Jessica Nicolao (Bo) 1:30.95.

800 - 1. Jess Johnson (Wi) 2:38.66; 2. Rachel Sykes (SC) 2:40.06; 3. Natalie Mancini (Sm) 2:42.38; 4. Emily Powell (SC) 2:45.59; 5. Anna Law (Sm) 2:45.91; 6. Chelsea Connelly (Sm) 2:46.66.

1,600 - 1. Catherine Robinson (SC) 6:03.46; 2. Krysten Runci (SC) 6:06.22; 3. Chelsea Connelly (Sm) 6:06.95; 4. Becky Kaler (Br) 6:12.45; 5. Maria Moss (Br) 6:12.92; 6. Tracey Forsythe (Wi) 6:13.60.

3,200 - 1. Rachel Sykes (SC) 11:50.95*; 2. Catherine Robinson (SC) 12:24.02; 3. Emily Powell (SC) 12:56.53; 4. Kara Hardy (Wi) 13:01.16; 5. Becky Kaler (Br) 13:08.73; 6. Chelsea Connelly (Sm) 13:10.45.

800 relay - 1. South Carroll 1:59.29; 2. Smithsburg 1:59.51; 3. Williamsport 2:00.07; 4. Catoctin 2:02.16; 5. Boonsboro 2:02.46; 6. Brunswick 2:19.05.

1,600 relay - 1. South Carroll 4:35.08; 2. Williamsport 4:35.74; 3. Boonsboro 4:54.37; 4. Smithsburg 5:02.69; 5. Clear Spring 5:06.18; 6. Brunswick 5:32.50.

3,200 relay - 1. South Carroll 10:44.0*; 2. Williamsport 10:56.0; 3. Smithsburg 11:25.4; 4. Boonsboro 12:27.1.

High jump - 1. Morgan Holmes (Bo) 4-11; 2. Sophie Paxton (Br), Jess Lockatell (SC) 4-8; 4. Jess Johnson (Wi) 4-8; 5. Beth Andrews (CS) 4-4; 6. Kayla Ferrario (Wi) 4-4.

Pole vault - 1. Katie Farr (Bo) 8-0; 2. Anna Law (Sm) 7-6; 3. Emily Moffatt (Bo), Samantha Ebersole (Wi) 7-0; 5. Erika Gerhold (Sm) 6-6; 6. Morgan Keplinger (Wi) 6-6.

Shot put - 1. Erin Kittel (Sm) 31-8 1/4; 2. Christina Mehaffie (CS) 31-8 1/4; 3. Jordie Lord (Wi) 30-10; 4. Alexis Bosiacki (SC) 28-2 1/4; 5. Hannah Leazier (CS) 27-4 3/4; 6. Katie Schoen (Sm) 26-10.

Boys results

Teams: 1. Williamsport 115; 2. Smithsburg 86; 3. Boonsboro 69; 4. Brunswick 47; 5. Clear Spring 34; 6. South Carroll 26; 7. Catoctin 25.

55 - 1. Colt Linton (Wi) 7.02; 2. Kyle Shreve (Br) 7.06; 3. Jordan Garver (Bo) 7.14; 4. Steve Kopp (Bo) 7.16; 5. Bret Marfut (Sm) 7.19; 6. Scott Haupt (Wi) 7.55.

55 hurdles - 1. Justin Bowie (Wi) 8.21; 2. Kyle Shreve (Br) 8.38; 3. Stephen Ingraham (Wi) 8.65; 4. Michael Jewell (Sm) 8.66; 5. Jackson Phillipson (Bo) 8.76; 6. Josh Gagnon (Wi) 10.00.

300 - 1. Tyler Craig (Sm) 37.79; 2. Kyle Shreve (Br) 37.83; 3. Colt Linton (Wi) 39.40; 4. Bret Marfut (Sm) 39.42; 5. Jackson Phillipson (Bo) 39.79; 6. Dylan Turner (Wi) 40.84.

500 - 1. Tyler Craig (Sm) 1:13.75; 2. Evan McBryde (SC) 1:15.15; 3. Ben Marfut (Sm) 1:16.70; 4. Kyle Byrne (CS) 1:17.29; 5. Sean Walters (Wi) 1:17.50; 6. Nathan Russo (Wi) 1:18.13.

800 - 1. Jesse Buchman (Wi) 2:09.99; 2. Justin Gardenhour (Wi) 2:10.31; 3. Corey Centofonti (Sm) 2:11.09; 4. Travis Reaux (Bo) 2:11.26; 5. David Wilson (Sm) 2:13.80; 6. Alex Berchock (Wi) 2:20.51.

1,600 - 1. Michael Lilley (Wi) 4:36.59; 2. Ceth Parker (Ca) 4:42.83; 3. Corey Centofonti (Sm) 4:50.21; 4. David Wilson (Sm) 4:53.32; 5. Wade Miller (CS) 4:58.47; 6. Danny Quinn (Wi) 5:01.00.

3,200 - 1. Michael Lilley (Wi) 10:05.09; 2. Ceth Parker (Ca) 10:14.76; 3. Corey Centofonti (Sm) 10:20.59; 4. David Wilson (Sm) 10:21.27; 5. Jake Zamosky (SC) 10:22.20; 6. Gavin Master (Bo) 10:57.11.

800 relay - 1. Williamsport 1:40.45; 2. Boonsboro 1:42.33; 3. Catoctin 1:43.23; 4. Smithsburg 1:45.07; 5. Clear Spring 1:47.79; 6. Brunswick 1:59.82.

1,600 relay - 1. Williamsport 3:56.05; 2. Smithsburg 3:59.68 ; 3. Clear Spring 4:00.33; 4. Boonsboro 4:01.93; 5. Brunswick 4:18.60.

3,200 relay - 1. Williamsport 9:01.3; 2. Clear Spring 9:02.9; 3. Smithsburg 9:33.6; 4. Boonsboro 9:33.9; 5. South Carroll 9:57.4; 6. Catoctin 10:25.5.

High jump - 1. Robert Kornides (Bo) 6-0*; 2. Ben Courter (CS) 5-8; 3. Jesse Buchman (Wi) 5-8; 4. Kyle Shreve (Br) 5-6; 5. Kenny Kopp (Bo) 5-2; 6. Darius Smith (Wi) 5-2.

Pole vault - 1. Travis Reaux (Bo) 12-0; 2. Scott Rice (Bo) 12-0; 3. Chris Wagner (SC) 12-0; 4. Chris Wren (Sm) 11-0; 5. Kyle Byrne (CS), Wade Miller (CS) 10-0.

Shot put - 1. Ben Horner (Br) 46-5 1/2; 2. Steve Trester (SC) 43-9; 3. Steve Koontz (Br) 41-1 1/4; 4. Drew Lowery (Bo) 40-0; 5. Jake Fields (Ca) 35-5 1/4; 6. Woody Carmack (CS) 35-4 1/2.

GIRLS BASKETBALL



Williamsport 40, Smithsburg 20

The Herald-Mail Articles
|
|
|