Advertisement

Prep Boxcores

May 20, 2007

PREP TRACK & FIELD



Maryland 2A West Championships

Day 2

GIRLS

Teams: 1. Middletown 143.5; 2. Frederick 70; 3. North Hagerstown 51; 4. Clarksburg 49; 5. South Carroll, Century 45; 7. Walkersville 42; 8. Liberty 39; 9. Francis Scott Key 31; 10. Winters Mill 26.5; 11. Rockville 12; 12. Northwood 4; 13. South Hagerstown 0.

100 - 1. Ritter (NH) 13.1; 2. Byrd (FSK) 13.2; 3. Scott (NH) 13.5; 4. Showunmi (NW) 13.5; 5. Galloway (Fr) 13.6; 6. Calloway (Fr) 13.7.

200 - 1. Ritter (NH) 27.0; 2. Byrd (FSK) 27.6; 3. Clark (Cl) 28.1; 4. Calloway (Fr) 28.3; 5. Scott (NH) 28.3; 6. Lockatell (SC) 29.0.

Advertisement

400 - 1. Caudle (Mi) 1:00.8; 2. Byrd (FSK) 1:02.2; 3. Bielski (Ce) 1:06.7; 4. J. Nichols (Mi) 1:07.5; 5. McElroy (Li) 1:10.6; 6. Keeney (Mi) 1:11.3.

800 - 1. E. Nichols (Mi) 2:24.3; 2. Patton (Fr) 2:26.4; 3. Clements (Mi) 2:27.8; 4. Bielski (Ce) 2:30.3; 5. Smith (Cl) 2:34.5; 6. J. Nichols (Mi) 2:35.7.

1,600 - 1. Patton (Fr) 5:30.4; 2. Sykes (SC) 5:37.0; 3. Wilson (Mi) 5:43.0; 4. Smith (Cl) 5:45.3; 5. Ferro (Ro) 5:48.00; 6. Lambert (Li) 5:48.3.

100 hurdles - 1. Klipp (Wa) 16.4; 2. Boston (SC) 16.7; 3. Liriano (Wa) 16.8; 4. Papuchis (Mi) 17.1; 5. Timberlake (Li) 17.3; 6. Holland (WM) 17.4.

300 hurdles - 1. Klipp (Wa) 48.4; 2. Papuchis (Mi) 49.9; 3. Curto (Ce) 50.1; 4. Lukey (Mi) 50.8; 5. Smith (NH) 51.2; 6. Boston (SC) 51.5.

400 relay - 1. Middletown 50.5; 2. North Hagerstown 50.6; 3. Clarksburg 51.3; 4. Walkersville 51.3; 5. Frederick 52.4; 6. Century 53.4.

1,600 relay - 1. Middletown 4:14.4; 2. Frederick 4:18.8; 3. Clarksburg 4:21.0; 4. Century 4:23.1; 5. South Carroll 4:32.1; 6. North Hagerstown 4:37.7.

Long jump - 1. Zimmerman (Mi) 16-11; 2. Wrieden (Mi) 16-3 1/4; 3. Lockatell (SC) 16-1; 4. Koons (WM) 15-11 1/2; 5. Pannas (SC) 15-8 3/4; 6. Harris (Cl) 15-8 3/4.

High jump - 1. Wrieden (Mi) 5-1; 2. Paczynski (Li) 5-1; 3. Koons (WM) 4-11; 4. Noel (SC) 4-9; 5t. Redding (Mi) 4-9; 5t. Zaleski (WM) 4-9.

Shot put - 1. Reeser (Ce) 35-11 3/4; 2. Stansbury (Li) 34-2 3/4; 3. Johnson (Cl) 32-5; 4. Biggus (Fr) 31-9; 5. Koehler (Li) 31-6; 6. Mercer (Li) 31-3 1/2.

BOYS

Teams: 1. Middletown 136; 2. Frederick 68; 3. Walkersville, Clarksburg 67; 5. Century 58; 6. Francis Scott Key 49; 7. North Hagerstown 26; 8. Northwood 21; 9. South Hagerstown 19; 10. Winters Mill 17; 11. Liberty 16; 12. South Carroll 13; 13. Rockville 1.

100 - 1. Hasan (NH) 11.2; 2. Johnson (Ce) 11.3; 3. Watkins (Wa) 11.4; 4. Yates (Mi) 11.9; 5. White (Li) 11.9; 6. Pleasant (Cl) 11.9.

200 - 1. Hasan (NH) 22.6; 2. Watkins (Wa) 22.9; 3. Cadet (NW) 24.0; 4. Eyler (Mi) 24.1; 5. Brownfield (Wa) 24.2; 6. Yates (Mi) 24.2.

400 - 1. Eyler (Mi) 53.3; 2. Daughtry (Cl) 53.4; 3. Cornish (Fr) 53.7; 4. Powell (NW) 54.0; 5. Wachter (Ce) 54.1; 6. Mosley (SH) 54.4.

800 - 1. Dawson (Ce) 1:59.6; 2. Parker (Mi) 2:01.8; 3. Hohl (Ce) 2:02.1; 4. Reumante (NW) 2:02.3; 5. Smith (NH) 2:05.8; 6. McCabe (Wa) 2:06.1.

1,600 - 1. Welsh (FSK) 4:35.8; 2. Bosse (Ce) 4:38.5; 3. Leathers (FSK) 4:38.9; 4. Naper (SC) 4:39.1; 5. Zamostny (SC) 4:40.0; 6. Greene (Mi) 4:44.3.

110 hurdles - 1. Ferguson (Fr) 15.7; 2. Bein (Cl) 15.8; 3. Smith (Wa) 16.2; 4. Murray (Mi) 16.5; 5; Antol (Li) 16.5; 6. Henning (FSK) 17.9.

300 hurdles - 1. Ferguson (Fr) 42.7; 2. Henning (FSK) 42.8; 3. Leaman (Cl) 43.0; 4. Bein (Cl) 43.6; 5. Rosenthal (Li) 44.9; 6. Jeffress (FSK) 45.1.

400 relay - 1. Walkersville 44.4; 2. Middletown 44.7; 3. South Hagerstown 45.1; 4. Century 45.2; 5. Clarksburg 45.3; 6. Liberty 45.6.

1,600 relay - 1. Middletown 3:31.9; 2. Clarksburg 3:31.9; 3. Northwood 3:32.9; 4. Century 3:33.4; 5. Walkersville 3:37.2; 6. Francis Scott Key 3:42.5.

Pole vault - 1. Kepler (Mi) 11-10; 2. Bell (Mi) 11-10; 3. Antol (Li) 11-4; 4. Wagner (SC) 11-4; 5. Edelmann (Mi) 11-4; 6. Hruch (Li) 10-10.

Triple jump - 1. Hill (Wa) 42-11 3/4; 2. Walker (Fr) 42-3; 3. Wu (Cl) 41-3; 4. Kachalov (Mi) 40-10 3/4; 5. Mott (Cl) 39-11 3/4; 6. Long (Fr) 39-10 1/2.

Discus - 1. Jones (WM) 130-4; 2. Rittlemeyer (Wa) 127-11; 3. Means (WM) 123-2; 4. Threadgill (Fr) 122-10; 5. Gilbert (Wa) 122-2; 6. Stevens (Fr) 114-0.

West Virginia State Meet

Winners and area finishes

CLASS AAA

GIRLS

Team scores: 1, Preston, 62. 2, Buckhannon-Upshur, 60. 3, Hurricane, 46. 4, Jefferson, 35. 20, Hedgesville, 10. 21, Musselman, 9. 26, (tie) Spring Valley, Martinsburg, Greenbrier East, 1.

400: 1, Josie Crouch, Hurricane, 58.45. 5, Alaina Pletcher, Musselman, 1:00.18.

100 hurdles: 1, Chelsea Carrier, Buckhannon-Upshur, 14.83. 6, Iesha Robinson, Martinsburg, 16.41.

400 relay: 1, Wheeling Park (Dashayla Bell, Monae Walker, Anne Flatley, Austyn Creighton), 50.34. 2, Jefferson, 50.43. 6, Musselman, 51.28.

200: 1, Chelsea Carrier, Buckhannon-Upshur, 25.05. 3, Alaina Pletcher, Musselman, 25.91.

BOYS

Team scores: 1, Wheeling Park, 89. 3, Hedgesville, 34. 8, Martinsburg, 26.

High jump: 1, Dewey McDonald, Jefferson, 6-4.

Pole vault: 1, Aaron Dunlap, St. Albans, 13-6. 4, Will Roberts, Hedgesville, 13-0.

110 hurdles: 1, Andrew Goldbaugh, Wheeling Park, 14.61. 5, Robin Dean, Hedgesville, 15.44.

The Herald-Mail Articles
|
|
|