Advertisement

All-County Basketball

March 25, 2006

THE HERALD-MAIL 2005-06 ALL-COUNTY BOYS BASKETBALL



FIRST TEAM

Tim Alexander, Williamsport, Sr., Guard

Andrew Bentley, Smithsburg, Sr., Guard

Kevin Breslin, St. maria Goretti, Soph., Guard

Domininque Byrd, South Hagerstown, Sr., Forward

Andrew Chambers, St. Maria Goretti, Sr., Forward

Phillip Jordan, Williamsport, Sr., Forward

Scott Keeney, Clear Spring, Sr., Guard

Dee Mency, North Hagerstown, Jr., Guard

Jarell Rodriquez, North Hagerstown, Sr., Guard

Advertisement

Shannon Strange, St. James, Sr., Guard

SECOND TEAM

Steven Barthalow, Heritage Academy, So., Guard

Tyler Beard, Williamsport, Sr., Guard

Muzammil Bhutto, South Hagerstown, Jr., Guard

Andrew Bohan, Smithsburg, Sr., Guard

Kevin Brashears, St. Maria Goretti, Sr., Guard

Mike DeBarge, Boonsboro, Jr., Guard

Adam Flook, Boonsboro, Jr., Forward

Travis Hendershot, Heritage Academy, Sr., Guard

Will Taylor, Williamsport, Jr., Center

Tyrell Wilson, North Hagerstown, Sr., Center

HONORABLE MENTION

Charlie Shank, Broadfording; John Kehr, Broadfording; Donnie Lapole, Clear Spring; Brian Shifflet, Clear Spring; Dylan Shives, Hancock; David Kidd, Heritage Academy, Hamilton Stamper, Heritage Academy; Robby Hall, Smithsburg; Tyler King, Smithsburg; Ben Caffarelli, South Hagerstown; Marshall Connor, South Hagerstown; Alvin Robertson; T. K. Washington, St. James; Mike Russ, St. James; Eddie Dorsey, St. James; Bel Alencherry, St. Maria Goretti; Chad Bikle, Williamsport.

THE HERALD-MAIL 2005-06 ALL-COUNTY GIRLS BASKETBALL



FIRST TEAM

Alex Baker, Boonsboro, Jr., Forward

Tara Bywaters, Smithsburg, Sr., Forward

Tina Conner, Broadfording, Sr., Guard

Jerica Hewett, Boonsboro, Jr., Guard

Fatimah Jefferson, St. James, Fr., Forward

Teonna Jewell, Smithsburg, Sr., Guard

Shawayne Morel, North Hagerstown, Jr., Forward

Lindsey Smith, Williamsport, Jr., Center

Morgan Smith, Williamsport, Soph., Forward

Jennifer Willison, Hancock, Sr., Center

SECOND TEAM

Megan Blickenstaff, Clear Spring, Sr., Guard

Megan Cox, Grace Academy, Jr., Guard

Erica DiMercurio, St. Maria Goretti, Soph, Forward

Sarah Keyser, Boonsboro, Sr., Guard

Heather Lowery, St. James, Soph, Forward

Morgan mcInitire, Heritage Academy, Fr., Guard

Brooke Powell, North Hagerstown, Jr., Guard

Sarah Spierenburg, St. Maria Goretti, Soph., Center

Laura Sudec, Smithsburg, Sr., Center

Sade Williams, South Hagerstown, Sr., Guard

HONORABLE MENTION

Amy Rhoderick, Boonsboro; Jamie Bingaman, Boonsboro; Emily Stransky, Broadfording; Cindel Young, Broadfording; Carley Snyder, Clear Spring; Maggie Wolford, Clear Spring; Kelsie Shaffer, Grace Academy; Kris Creek, Hancock; Erin Smith, Hancock; Brittany Eberly, Heritage Academy; Molly Holtzman, Heritage Academy; Lurae Allen, North Hagerstown; Kirkston Mitchell, North Hagerstown; Valentina Wheeler, North Hagerstown; Vernonia Wheeler, North Hagerstown; Kenzie Bowen, Smithsburg; Cara Jordan, Smithsburg; Molly Powell, Smithsburg; Brianna Hammond, South Hagerstown; Amy Clipp, South Hagerstown; Lelia Chouai, St. Jaems; Carissa Grove, St. Maria Goretti; Erin Haney, St. Maria Goretti; Leah Mellott, Williamsport; Jess Palmer, Williamsport; Jess Patey, Williamsport.

Note: All-County teams are selected by the county coaches.

The Herald-Mail Articles
|
|
|