Advertisement

Saturday's area results

October 30, 2005

PREP FOOTBALL



Catoctin 14, South 0

Catoctin 8060-14

South 0000-0

C- Wyatt Baseley 4 run (Mike Lovejoy run)

C - D.J. Doyle 13 run (pass failed)

CatSH

First downs1313

Rushes-yards40-25241-93

Yards passing6550

Comp-Att-Int4-12-14-14-1

Advertisement

Total yards52-31755-143

Fumbles-lost6-33-1

Punts-avg1-314-35.5

Penalties-yards6-353-20

Records: Catoctin 6-2, 4-1; South 1-7, 1-4.

Waynesboro 34, Scotland 27

Waynesboro71476-34

Scotland07128-27

W - Mike McKenzie 1 run (Zack Settlage kick)

W - McKenzie 14 run (Settlage kick)

S - Howard 1 run (Greg Robinson kick)

W - Deven Sims 14 pass from Alex Barone (Settlage kick)

S - Robinson 12 pass from Kalaihd Gresham (kick failed)

W - McKenzie 1 run (Settlage kick)

S - Marshall 63 pass from Gresham (pass failed)

W - Jamison Walck 25 run (kick failed)

S - Marshall 42 run (Howard run)

WayScot

First downs2311

Rushes-yards59-27918-101

Passing yards79204

Comp-Att-Int6-13-19-20-1

Total offense72-35838-305

Punts-Avg.2-332-31

Penalties-yards12-853-35

Fumbles-lost5-30-0

Records: Waynesboro 2-7, 2-4; Scotland 0-8, 0-6.

Maryland

Saturday

Atholton 28, Centennial 7

Bowling Brook 51, Southern Maryland Christian School 0

C. H. Flowers 47, Laurel 0

Dematha 27, Bishop McNamara 0

Dundalk 30, Kenwood 13

Eleanor Roosevelt 12, Largo 0

Forestville 28, Fairmont Heights 14

Frederick Douglass 44, Bowie 3

Georgetown Prep 34, St. Alban's, D.C. 14

Gilman 14, Loyola 0

Gwynn Park 49, DuVal 2

Long Reach 15, River Hill 14

McDonogh School 20, Episcopal, Pa. 13

Milford Mill 16, Eastern Tech 13

Mt. St. Joseph's 27, Archbishop Curley 0

Overlea 35, Lansdowne 0

Parkdale 19, Oxon Hill 0

Parkville 26, Franklin 13

Perry Hall 53, Patapsco 8

Potomac 46, Bladensburg 12

Randallstown 14, Hereford 6

Riverdale 42, Avalon 6

Rockwood, Pa. 44, Bishop Walsh 0

Saint Paul's Boys 40, John Carroll 7

Severn 41, Baltimore-Lutheran 6

Sparrows Point 12, Baltimore Chesapeake 6, OT

St. James 40, Hancock 8

Suitland 26, Hyattsville Northwestern 7

Surrattsville 52, Central 0

Woodlawn 20, Towson 0

West Virginia

Saturday

Linsly 21, Wheeling Central 7

Montcalm 51, Greater Beckley Christian 28

Parkersburg South 35, Preston 14

CROSS COUNTRY



W.Va. State Championships

at Mineral Wellls, 3.1 miles

Class AAA

Girls

Team scores: 1. Morgantown 54, 2. Preston 59, 3. Cabell Midland 65, 4. North Marion 115, 5. Elkins 120, 6. Jefferson 178, 7. Parkersburg 186, 8. Hedgesville 202, 9. Capital 221, 10. George Washington 274.

Top 10 finishers: 1. Keri Bland, North Marion, 18:35; 2. Kaylyn Chirstopher, Preston, 18:42; 3. Amber Riley, Preston, 18:46; 4. Heather Saffel, Elkins 18:53, 5. Maria Dalzot, Morgantown, 18:58, 6. Brooke Boeing, Jefferson, 19:10; 7. Rachel Riley, Cabell Midland, 19:36; 8. Hannah Henderson, Nicholas County, 19:39; 9. Alicia Thomas, Cabell Midland, 19:39; 10. Ashely Teets, Preston, 19:40.

Other local finishers:

Hedgesville: 25. Brittany Thomas, 20:33; 42. Kristin Clemons, 21:28; 59. Olivia Novotny, 21:31; 60. Alyssa Meadows, 22:33; 69. Natasha Redman, 24:36; 76. Kyle Swan, 25:51.

Jefferson: 31. Tara Franklin, 20:50; 45. Alyssa Thurston, 21:45; 65. Erin Balser, 23:48; 74. Hannah Nickerson, 24:45; 75. Britny Gordon, 25:47.

Mussleman: 33. Stephanie Cadwalader, 20:52.

Boys

Team Scores: 1. North Marion 56, 2. Cabell Midland 77, 3. Preston 82, 4. Parkersburg South 111, 5. Fairmont Senior 145, 6. Hampshire 151, 7. Jefferson 182, 8. Elkins 191, 9. Parkersburg 213, 10. Capital 223, 11. George Washington 242 1/4.

Top 10 finishers: 1. David Ciacolla, Fairmont Senior, 16:36, 2. David Bias, Cabell Midland, 16:39, 3. Cass Meadows, Cabell Midland, 16:46, 4. Nick Walsh, George Washington, 16:52, 5. Eric Frohnapfel, University, 16:54, 6. Chris Cole, University, 17:01, 7. Ethan Harris, North Marion, 17:05, 8. Corey Waybrigt, Ripley, 17:05, 9. Andrew Skidmore, Robert C. Byrd, 17:06, 10. Brian Floyd, Parkersburg South, 17:08.

Other local finishers:

Hedgesville: 19. John Windle, 17:28.

Jefferson: 23. Neil Whitesell, 17:35; 36. Brandon Boeing, 17:47; 49. Will Lauffer, 18:00; 57. Seton Zacot, 18:22; 63. Kory Farmer, 18:36; 69. Andrew Cassell, 18:53; 85. Cory Hampshire, 20:31.

Mussleman: 45. Matt Rouzer, 17:55.

Class AA-A

Girls

Team Scores: 1. Berkley Springs 40, 2. Charleston Catholic 89, 3. Winfield 93, 4. Grafton 101, 4. Ritchie County 101, 6. Wheeling Central 115, 7. Doddridge County 136, 8. Oikeview 195, 9. Shady Spring 236.

Top 10 finishers: 1. Rachel Buser, Berkley Springs,18:22; 2. Valerie Peer, Berkley Springs, 19:54; 3. Stephanie Caruso, Wheeling Central, 20:07; 4. Sarah Rosier, Grafton, 10:28; 5. Megan Truelove, Windfield, 20:32; 6. Lauren Bauer, Wheeling Central, 20:33; 7. Darby Mullen, Logan, 20:33; 8. Melanie Manning, Ritchie County, 20:34; 9. Kari Mundey, Berkley Springs, 20:38; 10. Maggie McCort, Frankfort, 20:50.

Other local finishers:

Berkeley Springs: 11. Breanna Henry, 20:55; 25. Adrienne Moretz, 21:48; 43. Traci Bivens, 22:56; 69. Sandy Crum, 25:58.

Boys

The Herald-Mail Articles
|
|
|