Advertisement

All-Area Boys Track & Field

June 12, 2005

First Team


Tony Belt
Athlete of the Year
Berkeley Springs, Sr., jumps/sprints

Set Tri-State record in long jump (24-0). Won W.Va. AA state gold in long jump and high jump for the second straight year and state silvers in the 400 relay and 800 relay. Area leader in high jump (6-9).

Hemu Arumugam
North Hagerstown, Jr., distance

Capped undefeated season in 3,200 with second straight Md. 2A state title.

Quenton Beard
Frederick, Sr., hurdles

Area leader in 110 hurdles (14.4) and 300 hurdles (39.2).

Chad Brown
Smithsburg, So., sprints
0

Won Md. 1A state gold in 100 and 800 relay, silver in 200 and bronze in 400 relay.

Josh Brown
Jefferson, Jr., sprints

Won W.Va. AAA state titles in 200, 400, 400 relay and 800 relay. Area leader in all four events.

Advertisement

Bryan Curley
Waynesboro, Jr., pole vault

PIAA District 3-AAA champ in pole vault. Won Mid-Penn title in area-best 14-4.

Dillon Gracey
James Buchanan, Sr., distance

Area leader in 1,600 (4:26.77), second in 3,200 (9:46.23).

Ronald Jackson
South Hagerstown, Sr., sprints

Won Md. 2A state silver in 100 and bronze in 400.

Jeremiah Kimberley
James Buchanan, Sr., middle distance

Won PIAA Class AAA state bronze in 800. Area leader in 800 (1:54.4).

Michael Loosli
Chambersburg, Sr., jumps/hurdles

Area leader in triple jump (46-0). Among area leaders in 110 hurdles, 300 hurdles and long jump.

Derek Martin
Smithsburg, Jr., hurdles/sprints

Won Md. 1A state gold in 800 relay, silver in 110 hurdles and bronze in 400 relay.

Steve Papuchis
Middletown, Sr., hurdles/jumps

Won Md. 2A state silver in 300 hurdles and bronze in triple jump.

Dante Scott
Chambersburg, Sr., throws

Placed second in PIAA District 3-AAA shot put in area-best 53-2 1/4.

Toby Snider
Chambersburg, Sr., sprints

Placed third in PIAA District 3-AAA 100 in area-best 10.82 (FAT).

Nate Sowers
Martinsburg, Sr., throws/sprints

Won W.Va. AAA state silver in 1,600 relay and bronze in discus. Area leader in discus (161-1), second in shot put (50-9).

Jed Yeatts
James Buchanan, Sr., distance

Area leader in 3,200 (9:46.12). Teamed with fellow first-teamers Kimberley and Gracey on area-best 3,200 relay (7:59.35).

Coach of the Year


Buddy Orndorff, Smithsburg

Orndorff guided the Leopards to the MVAL Antietam, Washington County and Maryland Class 1A West team titles.

Second Team


Juris Eyler, So., Middletown - sprints

Quielan Gantt, Sr., North Hagerstown - jumps

Corey Grove, So., Chambersburg - distance

Jay Ifert, Sr., Southern Fulton - jumps

Mike Jones, Sr., Martinsburg - middle distance

Josh Keyfauver, Jr., Clear Spring - middle distance

Ricky Kump, Sr., Berkeley Springs - sprints

Marshal Lawrence, Sr., Thomas Johnson - distance

Josh Lowery, Sr., McConnellsburg - hurdles

Donald Porter, Jr., Martinsburg - sprints

Morgan Sowell, Sr., Frederick - distance

Justin Thompson, Jr., Smithsburg - sprints

Tim Wertner, So., Greencastle - distance

Carl Williams, Sr., Jefferson - sprints/jumps

Matt Wood, Sr., Boonsboro - distance

Arin Zimmerman, Sr., James Buchanan - jumps

Tri-State Leaderboard


Final 2005 standings

(All times were either recorded by FAT - fully automatic timing - or converted into FAT. For handheld times, .24 seconds are added for events less than 400 meters and .14 seconds are added to events 400 meters or longer.)

100 - 1. Snider (Chambersburg) 10.82; 2. Jackson (South Hagerstown) 10.84; 3. Brown (Smithsburg) 10.94; 4. (tie) Thompson (Smithsburg), Wise (James Buchanan), Eyler (Middletown) 11.24.

200 - 1. Brown (Jefferson) 22.10; 2. Brown (Smithsburg) 22.33; 3. Jackson (South Hagerstown) 22.34; 4. 4. Kump (Berkeley Springs) 22.51; 5. Porter (Martinsburg) 22.54.

400 - 1. Brown (Jefferson) 49.61; 2. Eyler (Middletown) 49.74; 3. (tie) Kump (Berkeley Springs), Jackson (South Hagerstown) 50.04; 5. Kimberley (James Buchanan) 50.14.

800 - 1. Kimberley (James Buchanan) 1:54.54; 2. Sowell (Frederick) 1:58.44; 3. Keyfauver (Clear Spring) 1:59.74; 4. Jones (Martinsburg) 1:59.93; 5. Burns (Mercersburg) 2:00.04.

1,600 - 1. Gracey (James Buchanan) 4:26.77; 2. Sowell (Frederick) 4:27.84; 3. Grove (Chambersburg) 4:30.96; 4. Arumugam (North Hagerstown) 4:32.54; 5. Wertner (Greencastle) 4:32.55.

3,200 - 1. Yeatts (James Buchanan) 9:46.12; 2. Gracey (James Buchanan) 9:46.23; 3. Wertner (Greencastle) 9:47.95; 4. Arumugam (North Hagerstown) 9:50.45; 5. Lawrence (Thomas Johnson) 10:01.10.

110 hurdles - 1. Beard (Frederick) 14.64; 2. Papuchis (Middletown) 14.84; 3. Martin (Smithsburg) 15.04; 4. Loosli (Chambersburg) 15.24; 5. (tie) Jefferies (Boonsboro), Lowery (McConnellsburg) 15.64.

300 hurdles - 1. Beard (Frederick) 39.44; 2. Papuchis (Middletown) 39.74; 3. Lowery (McConnellsburg) 40.04; 4. Loosli (Chambersburg) 40.05; 5. Martin (Smithsburg) 40.84.

400 relay - 1. Jefferson 43.34; 2. North Hagerstown 43.54; 3. Chambersburg 43.64; 4. Berkeley Springs 44.03; 5. (tie) Mercersburg, James Buchanan 44.14.

800 relay - 1. Jefferson 1:29.09; 2. Thomas Johnson 1:31.24; 3. Smithsburg 1:31.33; 4. North Hagerstown 1:32.74; 5. Berkeley Springs 1:32.87.

The Herald-Mail Articles
|
|
|