Advertisement

Wrestling notes - Md. state brackets soon to be filled

February 27, 2004|by ANDREW MASON

andrewm@herald-mail.com

The brackets are nearly complete for the Maryland State Wrestling Championships.

All they're missing are the names, which will be filled in this weekend.

Forty-seven area wrestlers, including 24 from Washington County, are set to compete today and Saturday at the Class 2A-1A West championships at Smithsburg.

The top four finishers in each eight-man weight class advance to next weekend's state tournament at University of Maryland's Cole Field House.

Walkersville, which finished second at the state duals two weeks ago, has eight wrestlers, including a pair of top seeds, to defend its region tourney title. Chad Cotterman (25-5) and Dan Caywood (26-3), both returning West champs, are seeded first at 135 and 145 pounds.

Advertisement

The other returning champs are Williamsport's Mike McGill (12-1), who, at 135, will be aiming for a third straight title, and Northern Garrett's Casey Kamp (25-1), who's the top seed at 103.

Beall, last year's West tourney runner-up, has the most wrestlers competing with 10.

The host Leopards have eight wrestlers - the most of any Washington County team - and a top seed in Scott White (24-6) at 189.

The area's other top seeds are Williamsport's Ryan Bowers (23-2) at 125, Middletown's Matt Maddox (28-3) at 130 and Andrew Presnell (24-4) at 275 and Brunswick's Mike Leveille (30-2) at 140 and Chad Stocks (28-3) at 160.

Second seeds include Brunswick's Terry Bartholomew (28-4) at 112, Williamsport's Spencer Peyton (24-4) at 119, Jeff Short (26-2) at 140 and Adam Bridendolph (30-2) at 145, North Hagerstown's Jonathan Breehl (25-4) at 152 and Smithsburg's Jeff Sprecher (24-4) at 160 and Mike Rinebolt (23-7) at 215.

Washington County's other competitors are: Smithsburg's Logan Miss (103), Derick Quillen (130), Justin Hovermale (140), Dylan Miss (152) and Nate Hayes (171); Williamsport's Earl Neville (103) and Rob Shawley (275); Boonsboro's Brett Nalley (112); North's David Broadwater (119), Chris Bumbaugh (130), Dean Staley (171), Andrew Widmeyer (189) and Daniel Fox (215); and South Hagerstown's Adam Hockensmith (130) and Eric McPherson (189).

The area's other competitors are: Walkersville's Gleason Sweeney (103), Ryan Sweeney (125), Mike Smith (140), Ben Gould (152), Jimmy Francis (171) and Billy Burke (215); Middletown's Ryan Tice (112), Mike Schlepp (135), Mitch Houck (160) and Dan McCallion (215); Catoctin's Colten Eureka (112), Andy Kokoski (125), Brad Brown (130) and Zach Ausherman (160); and Brunswick's Jon Hawkins (125) and Kris Hale (145).

The double-elimination tournament begins with the championship quarterfinals today at 4 p.m. and will be followed by the consolation quarterfinals at 7:30. On Saturday, the championship semifinals are at 11 a.m., the consolation semifinals at 1 p.m., the consolation finals at 3 and the championship finals at 5.

The Herald-Mail Articles
|
|
|