Advertisement

Local Results

February 17, 2004

PREP INDOOR TRACK



Maryland State Championships


Monday at LANDOVER, Md.

GIRLS
Class 2A-1A

Team results: 1. Poolesville 83; 2. Boonsboro 36 1/3; 3. Smithsburg 34; 4. (tie) Edmondson, Glenelg 33. Also: 8. Williamsport 19 1/3; 10. Clear Spring 10; 13. (tie) Brunswick, Walkersville 8; 23. South Hagerstown 2.

Individual results (winners and area finishers): 55 - 1. Ruff (Reginald Lewis) 7.34; 4. Witman (Williamsport) 7.60; 5. Johnson (South Hagerstown) 7.70. 300 - 1. Hunter (Edmondson) 42.34; 3. Brown (Smithsburg) 43.04; 5. Clingan (Williamsport) 43.25; 10. Harnett (Boonsboro) 44.50. 500 - 1. Moore (Poolesville) 1:18.57; 2. Harnett (Boonsboro) 1:20.94; 6. Scuffins (Williamsport) 1:23.36. 800 - 1. Moore (Poolesville) 2:22.52; 4. Wastler (Boonsboro) 2:27.83; 11. Berry (Williamsport) 2:42.94. 1,600 - 1. Thompson (Poolesville) 5:22.43; 5. Lockard (Clear Spring) 5:27.90; 8. Wastler (Boonsboro) 5:33.08. 3,200 - 1. Thompson (Poolesville) 11:49.68; 2. Lockard (Clear Spring) 11:54.02; 7. Forsythe (Williamsport); 8. Ruland (Williamsport) 12:32.55. 55 hurdles - 1. Hensley (Boonsboro) 8.66; 2. Campbell (Smithsburg) 8.69. 800 relay - 1. Edmondson 1:48.31; 5. Boonsboro 1:51.77; 9. Smithsburg 1:53.92; 13. Williamsport 1:59.85. 1,600 relay - 1. Poolesville 4:10.40; 2. Boonsboro 4:19.89; 3. Williamsport 4:19.94. 3,200 relay - 1. Glenelg 9:45.7; 3. Williamsport 9:59.1. High jump - 1. Yu (Smithsburg) 5-4. Pole vault - 1. Schweinhart (Smithsburg) 8-6; 2. Wengenroth (Brunswick) 8-0; 4. Stump (Boonsboro) 8-0; 6. (tie) Johnson (Williamsport), Weddle (Boonsboro) 7-6. Shot put - 1. Wright (Potomac) 35-7; 2. Hepburn (Walkersvile) 34-8 3/4.

Advertisement

Class 3A-2A

Team results: 1. Westlake 50; 2. Mount Hebron 35; 3. John F. Kennedy 30; 4. Mergenthaler 26; 5. Bethesda 24. Also: 7. Middletown 22; 21. North Hagerstown 6; 30. Frederick 2.

Individual results (winners and area finishers): 55 - 1. Evans (Westlake) 7.13. 300 - 1. Carter (Westlake) 41.20; 7. Spickler (Middletown) 43.28. 500 - 1. Stepney (Mergenthaler) 1:17.82. 800 - 1. Stepney (Mergenthaler) 2:24.56; 5. Merrill (Frederick) 2:30.90. 1,600 - 1. Murphy (Northern-Cal) 5:19.76; 9. Hanlin (North Hagerstown) 5:40.85. 55 hurdles - 1. Ariana (Milford Mill) 8.52; 6. Spickler (Middletown) 9.25. 800 relay - 1. Westlake 1:46.90; 6. Middletown 1:52.75. 1,600 relay - 1. John F. Kennedy 4:11.11. 3,200 relay - 1. James M. Bennett 10:03.7; 10. Frederick 10:48.4. High jump - 1. Hilbert (North Carroll) 5-2; 5. Goukler (Middletown) 4-10; 8. Fisher (Frederick) 4-8. Pole vault - 1. Jarkey (Middletown) 10-0; 2. Kotani (Middletown) 8-6. Shot put - 1. Boyd (Westlake) 38-11 1/4; 3. Burnett (North Hagerstown) 36-1 1/4; 9. Butler (Middletown) 30-4.

Note: The 3A-2A girls 3,200 is being re-run today.

BOYS
Class 2A-1A

Team results: 1. Oakland Mills 64; 2. Glenelg 57; 3. Williamsport 56; 4. North Caroline 23; 5. Reginald Lewis 22. Also: 8. Clear Spring 14; 10. Boonsboro 13; 11. Smithsburg 12; 16. Brunswick 8; 21. South Hagerstown 2.

Individual results (winners and area finishers): 55 - 1. Cole (Oakland Mills) 6.35; 4. Brown (Smithsburg) 6.69. 300 - 1. Cole (Oakland Mills) 34.87; 10. Demartino (South Hagerstown) 38.88. 500 - 1. Graybeal (Glenelg) 1:05.65; 10. Smith (Boonsboro) 1:11.80; 16. Troxell (Williamsport) 1:24.08. 800 - 1. Graybeal (Glenelg) 1:59.49; 2. Buchman (Williamsport) 2:00.39; 4. Keyfauver (Clear Spring) 2:07.11; 5. Smith (Boonsboro) 2:07.43. 1,600 - 1. Buchman (Williamsport) 4:36.07; 4. Keyfauver (Clear Spring) 4:42.49. 3,200 - 1. Hewitt (Williamsport) 10:18.92; 3. Atkins (Clear Spring) 10:39.07; 8. Andrews (Walkersville) 11:04.33. 55 hurdles - 1. Robinson (Boonsboro) 7.72; 3. Martin (Smithsburg) 8.23. 800 relay - 1. Oakland Mills 1:33.65; 5. Smithsburg 1:38.37; 9. Williamsport 1:40.43. 1,600 relay - 1. Oakland Mills 3:31.84; 2. Williamsport 3:33.95. 3,200 relay - 1. Williamsport (Oliver, Babbie, Troxell, Buchman) 8:35.2. High jump - 1. Talley (North Caroline) 6-0; 6. Robinson (Boonsboro) 5-6. Pole vault - 1. Cornwell (Williamsport) 12-0; 2. Czeh (Brunswick) 11-6. Shot put - 1. Cooper (Fort Hill) 49-11 1/2; 5. Jones (South Hagerstown) 43-6 1/4.

Class 3A-2A

Team results: 1. Mergenthaler 59; 2. Middletown 39; 3. Urbana 38; 4. Westlake 36; 5. Northern-Cal 26. Also: 9. (tie) North Hagerstown, Frederick 14.

The Herald-Mail Articles
|
|
|