Advertisement

Testing their medal

Area runners show well in Saturday's Maryland state cross country meet.

Area runners show well in Saturday's Maryland state cross country meet.

November 11, 2002|BY ANDREW MASON

andrewm@herald-mail.com

PARKTON, Md. - Don't worry about all the clanging on the streets today.

It's probably just the local high school runners going by, fresh off their big day of medal winnings at Saturday's Maryland State Cross Country Championships at Hereford High School.

The Herald-Mail area runners left the notoriously hilly 3-mile course with 20 individual medals, highlighted by Williamsport's team crown in the Class 1A girls race.

Behind the medal-winning (top-15) efforts of freshmen Amanda Breeden (fifth), Makenna Hardy (10th) and Theresa Ruland (14th), the Wildcats ran up a winning total of 53 points - 18 better than runner-up Southern Garrett.

Advertisement

And, stay braced, the clinking and clanging likely won't be going away any time soon.

While Williamport's win was rounded out by two more freshmen - Kristin Berry (17th) and Laura Forsythe (25th) - the area's top finisher in girls 1A was South Hagerstown freshmen Chelsea Githens-Brewer, who made a late move to capture fourth.

"My goal was top 15, so I'm very happy with how I did," said Githens-Brewer. "I just wanted to push myself to the limit and do my best, and that was it. I didn't have anything left at the end."

Neither did most of the competitors, several of whom were sprawled out every which way in the finish chute - some passed out, some vomiting, many crying and all gasping.

"Oh my gosh ... it was very, very challenging," said Githens-Brewer. "But I knew I could handle it."

While North Hagerstown's Hemu Arumagum handled the hill-filled course seemingly fine with his seventh-place effort in boys 2A, he said he'll be looking for better results down the road.

That shouldn't be a problem. He's just a freshman, too.

"It was tough," said Arumagum, whose 17:55.68 clocking made him the day's fastest frosh from all four boys races. "I'm pretty pleased, but I think I could have done better if I trained a little harder. I've got to train more on the hills."

Perhaps no area runner approached the hills better than Clear Spring's Jeremy Everitts, who moved from 16th place at the mile mark to third at the finish line.

"It's definitely the toughest course in the state," said Everitts. "I just wanted to start off easy and let them do the work. I knew some people would go out fast and die.

"I was just trying to see how many people I could pass in the last mile, and wherever I finished, I finished. ... I was trying to get the second-place kid, but I didn't have quite enough."

In girls 2A action, North Hagerstown senior McKenzie Fox and junior Jessica Hanlin placed fifth and 10th, respectively, to capture medals and lead the Hubs to a fourth-place team finish.

It wasn't the win North coach Kristy Johnston was aiming for, but she wasn't complaining.

"They all put it on the line and ran the best they could," she said. "Obviously, they would have liked to have won, but they all had great races.

"It's a state meet. Everyone here runs their best."

Rounding out the area's medal winners were: Thomas Johnson's Marshall Lawrence (seventh) and Chris Lemon (eight) in boys 4A; Middletown's Justin Myers (second) and Chet Fearon (eighth) in boys 2A; Catoctin's Brad Topper (seventh), Clear Spring's Ryan Shank (eighth) and Williamsport's Devin Hewitt (13th) in boys 1A; Frederick's Ashley Myers (ninth) in girls 4A; Middletown's Rocky Morgan (third) and Catherine Rohland (14th) in 2A; Catoctin's Jaime Wright (13th) and Clear Spring's Lindsey Banister (15th) in girls 1A.

Maryland State Cross Country Championships


Saturday at Hereford High School

BOYS

Class 4A

Teams: 1. C. Milton Wright 52; 2. Broadneck 116; 3. Damascus 128; 11. Thomas Johnson 249.

Individuals: 1. Pat Bailey (CM Wright) 16:11; 2. Eric Pauley (Gaithersburg) 16:32; 3. Jesse Slowikowski (CM Wright) 16:37; 4. Awit Yohannes (Magruder) 17:02; 5. Brian Eagan (CM Wright) 17:05; 6. Ricky Flynn (Damascus) 17:10; 7. Marshall Lawrence (TJ) 17:15; 8. Chris Lemon (TJ) 17:17; 9. Brenton Peterson (Watkins Mill) 17:20; 10. Kevin Gaske (Wootton) 17:25. Other area finishers: 37. Brian Ogle (Fred) 18:14; 46. Brian Hames (Fred) 18:26; 81. Tim Snyder (TJ) 19:14; 85. Brandon Crouse (TJ) 19:17; 97. Faraz Shoai (TJ) 19:33; 98. J.W. Arrington (TJ) 19:36; 106. Chris Like (TJ) 19:52.

Class 3A

Teams: 1. Northwest 71; 2. Urbana 129; 3. Mt. Hebron 170.

Individuals: 1. Kurt Kuehne (Urbana) 16:33; 2. Matt Sanders (Mt. Hebron) 16:42; 3. Damien Brown (Kennedy) 16:50; 4. Kelly Grisier (Northwest) 17:02; 5. Andrew Ramsey (Urbana) 17:02.

Class 2A

Teams: 1. Glenelg 82; 2. Centennial 91; 3. Middletown 92; 13. North Hagerstown 304.

The Herald-Mail Articles
|
|
|