Advertisement

Wash. Co. Tennis Results

May 12, 2002

Washington County Tournament


Boys Team Scores: 1. Smithsburg 21. 2. North Hagerstown 20. 3. Williamsport 17. 4. South Hagerstown 7. 5. Boonsboro 6. 6. Clear Spring 5.

Girls Team Scores: 1. Williamsport 35. 2. South Hagerstown 14. 3. North Hagerstown 8. 4. Clear Spring 7. 5. Smithsburg 6. 6. Boonsboro 5.

Boys Singles


Championship Match: David Seifarth (Sm) d Jon Martin (NH) 6-1, 6-1. Semifinals: Seifarth d Ling Xiao (SH) 6-0, 6-0. Martin d Brandon Burley (B) 6-4, 6-4. Quarterfinals: Xiao d Jessie Clopein (CS) 6-2, 6-3. Burley d Steve Kurz (Sm) 6-1, 6-1.

Girls Singles


Championship Match: Sammie Smiles (W) d Leslie Schoeck (NH) 6-0, 6-4. Semifinals: Smiles d Lauren Ebersole (CS) 6-3, 6-4. Schoeck d Katie Franklin (Sm) 6-4, 6-0. Quarterfinal: Ebersole d Beth Gehrman (Sm) 6-1, 6-1.

Advertisement
Boys Doubles


Championship Match: David Macht/Jason Morris (NH) d Trevor Burkett/Tim Gaines (Sm) 6-4, 6-4. Semifinals: Burkett/Gaines d Brian Huguenin/Corey Tolerton (NH) 6-3, 6-4. Macht/Morris d Andrew Weakland/Scott Young (Sm) 6-3, 6-1. Quarterfinals: Burkett/Gaines d Nick Ranieli/Greg Tolbert (NH) 6-1, 6-2. Huguenin/Tolerton d Curtis Harsh/David Craytor (B) 6-2, 6-3. Weakland/Young d Zach Beadle/Josh Fiedler (CS) 6-3, 6-3. Macht/Morris d Tonty Tawady/Larry Grimm (W) 6-0, 6-3. First Round: Ranieli/Tolbert d Ryan Faith/Josh Schrimsher (CS) 10-1. Harsh/Craytor d Josh Grace/Ben Heinrich (W) 10-6. Weakland/Young d Justin Rand/David Byers (B) 10-1. Tawady/Grimm won by forfeit over Tom Mittendorfer/Tim Miller (SH).

Girls Doubles


Championship Match: Jamie Pritchett/Jill Pritchett (W) d Cara Crouse/Leslie Spielman (SH) 6-4, 6-1. Semifinals: Pritchett/Pritchett d Lindsay Datillio/Susan Lewis (SH) 6-1, 6-3. Crouse/Spielman won by forfeit over Kristin Hutchinson/Lisa Jardeleza (B). Quarterfinals: Pritchett/Pritchett d Mollie Bauer/Lauren Pangborn 6-0, 6-1. Datillio/Lewis d Jessie Smigelski/Jenny Tolbert (NH) 7-6, 3-6, 7-5. Hutchinson/Jardeleza d Sarah Jones/Robin Myers (CS) 6-0, 6-1. Crouse/Spielman d Katy Jones/Angie Swartz (W) 6-2, 6-3. First Round: Bauer/Pangborn d Megan Burtner/Sarah Simmons (B) 10-7.

Mixed Doubles


Championship Match: Katie Spoonire/Mike Stambaugh (W) d Meggie Miller/Jarod Spessard (W) 6-4, 6-4. Semifinals: Miller/Spessard d Shryeas Patel/Natalie Dziedon (SH) 6-3, 6-0. Spoonire/Stambaugh d Charly Mulligan/Dustin Reichard (CS) 6-0, 6-0. Quarterfinals: Miller/Spessard d Jayme Harrison/Paolo Bewzer (B) 6-2, 6-1. Patel/Dziedon d Angie Crawford/Zach Stipanovic (B) 6-2, 6-2. Mulligan/Reichard d Jeana Lopez/Scott Hutzell (Sm) 3-6, 6-2, 7-5. Spoonire/Stambaugh d Velly Derival/Katty Hernandez (SH) 6-1, 6-1. First Round: Harrison/Bewzer d Sarah Lindsay/Joe Metcalf (Sm) 10-6. Patel/Dziedon d Drew Holler/Jessica Semler (CS) 10-3. Lopez/Hutzell d Austin Lucas/Shanna Ruff (NH) 10-8. Derival/Hernandez d Courtney Robinson/Garrett Hanshaw (CS) 10-2.

The Herald-Mail Articles
|
|
|