Advertisement

Area Wrestling records

January 11, 2002

Area Wrestling Records



Through Jan. 9

Wrestler, SchoolW-L

103

  • Chris Conner, Martinsburg25-2
  • Mike McGill, Williamsport14-1
  • Dan Drury, South12-4
  • Matt Toddes, Mercersburg 10-7
  • Jean-Max Fontlius, Frederick7-3


112

  • Kevin Ballam, Hedgesville23-4
  • Brian Forsythe, Williamsport14-2
  • Robert Conner, Martinsburg14-12
  • Mike Wagners, North13-2
  • Winston Folk, St. James11-3
  • Mike Maddox, Middletown10-6
  • Adam Hockensmith, South10-6
  • Graham Zifferer, Mercersburg10-7
  • Matt Sera, Frederick9-3


119

  • Josh Grim, Hedgesville16-9
  • Chad Cotterman, Walkersville14-3
  • Brandon Kolb, Martinsburg14-12
  • Cory Kuczynski, Wiliamsport13-1
  • Chris Joliet, North13-2
  • Dan Gervacio, St. James11-2
  • Stephen Copeland, South11-5
  • Mike Schlepp, Middletown10-4
  • Adam Rook, Waynesboro7-5
  • Terrence Myers, Thomas Johnson6-6


125

  • Steven Reynolds, Jefferson21-4
  • Dan Caywood, Walkersville16-0
  • Kenan Wright, Mercersburg 16-2
  • Ben Saylor, Middletown13-4
  • Devin Hewitt, Williamsport11-3
  • Nathan Geesman, Waynesboro10-1
  • Anthony Bowers, South10-6
  • Nick Isoldi, Frederick8-4
  • Jeff Sprecher, Smithsburg7-7


130

  • Jon Moyet, St. James14-0
  • Ed Asbill, Walkersville14-4
  • Steve Fravel, North13-1
  • Terry Jones, South13-3
  • Mike Barbour, Martinsburg13-8
  • Darrell Dorsey, Jefferson13-8
  • Brian Lisko, Waynesboro11-2
  • Corey Leggett, Williamsport11-3
  • Adam Roane, Smithsburg8-5
  • Gerritt Jones-Rooy, Frederick6-5


135

Advertisement
  • Chantz Griffith, Jefferson22-3
  • Erik Kessler, Martinsburg17-9
  • Brandon Ashby, South16-0
  • Seth Greenberg, Mercersburg13-3
  • Ryan Bowers, Williamsport12-4
  • Danny Crum, Walkersville11-7
  • Eric Kelley, Waynesboro7-5
  • Luke Hilton, St. James7-7


140

  • Justin Kessler, Martinsburg25-3
  • Codie Gustine, Jefferson17-6
  • Derrick Young, Hedgesville16-11
  • Wil Moyet, St. James14-0
  • Travis Brown, Williamsport9-3
  • Ryan Reid, Mercersburg9-3
  • Joe Fox, Smithsburg7-5


145

  • Danny Lord, Hedgesville27-1
  • Scott Greenwald, North12-3
  • Joe Schick, Greencastle12-4
  • Tim Mulford, Walkersville9-3
  • Mike Davis, Jefferson8-4
  • Troy Townsend, St. James8-4
  • Nelson Velez, Smithsburg6-3


152

  • Troy Foltz, Hedgesville18-9
  • Ryan McQuillen, Middletown17-1
  • Bill Barbour, Martinsburg17-5
  • Grant Taylor, Mercersburg16-2
  • Justin Mason, Greencastle13-3
  • Justin Hawes, Jefferson12-10
  • Emens Rho, South11-5
  • Nick Sanders, Waynesboro6-1


160

  • Justin Bird, Martinsburg18-9
  • Dustin McDonough, North14-2
  • Andrew Nicklas, Middletown14-5
  • Mike Dietrich, Smithsburg11-1
  • Mark Bitner, Greencastle8-8


171

  • Colin Blair, Middletown16-4
  • Nathan Mose, South14-2
  • Matt Roach, Martinsburg12-5
  • Mark Esmont, Thomas Johnson12-0
  • Matt Englehart, Mercersburg9-8
  • Jimmy Francis, Walkersville8-2
  • Ethan Lord, Williamsport8-5


189

  • Justin Capone, Mercersburg18-0
  • Phil Files, Hedgesville12-11
  • Sal Mauriello, South12-4
  • Jason Foster, Thomas Johnson8-4
  • Tim Berger, St. James8-4
  • Billy Burke, Walkersville8-6
  • Matt Allen, Williamsport7-0


215 (W.Va. only)

  • Chuck Files, Hedgesville25-3


275

  • Nate Fochtman, Mercersburg16-2
  • Jason Stambaugh, Walkersville14-4
  • Ryan Bird, Martinsburg14-8
  • Clayton Swisher, South11-4
  • Andrew Presnell, Middletown11-6
  • Dan Ellis, Thomas Johnson10-2
  • Mo Rodriguez, St. James10-3
  • Jeb Keller, Waynesboro9-1
  • Dave Smith, Frederick9-3
  • Wil Mulieri, North9-5
  • Bill Shawley, Williamsport7-6


Md. State Wrestling Association

Rankings through Jan. 7

Overall team tournament ranking - 15. Williamsport.

Weight classes including area wrestlers only

Overall

125 - 1. Matt Eveleth, Sr., Chesapeake-AA; 2. Rudy Rueda, So., DeMatha; 3. Nick Ramsel, Jr., Perry Hall; 4. Danny Caywood, So., Walkersville; 5. Tim Bohlman, Jr., Mt. St. Joseph; 6. Derek McDermott, Jr., McDonough. Honorable Mention: Justin Bradley, Jr., Mardela; Devin Hewitt, So., Williamsport; Ryan Brown, Jr., Lansdowne; Neal Nakagama, Jr., Oakland Mills.

135 - 1. Ryan Green, Sr., River Hill; 2. Clayton Arnold, Sr., Owings Mills; 3. Matt Harvey, Sr., Meade; 4. Chris Grove, So.,Chesapeake-AA; 5. Eli Black, So., Chopticon; 6. Brian Saval, So., Boys' Latin. HM: Caleb Seufert, Sr., Northwest; Jason Brown, Jr., Westminster; Brandon Ashby, Sr., South Hagerstown; Alex Necessary, Jr., Parkside.

145 - 1. Zak Johns, Sr., McDonogh; 2. Travis Mohlhenrich, Sr., Westminster; 3. Burke Edwards, Jr., Sherwood; 4. Chris Booker, Sr., Paint Branch; 5. Nathan Myers, Sr., McDonough; 6. Chad Roland, Sr., North Harford. HM: Chris Dyke, Jr.,Northeast-AA; Travis Brown, Sr., Williamsport; Steve Smith, Jr., Severna Park; Rob Pearre, So., North Carroll.

189 - 1. Eric Oppel, Sr., Archbishop Curley; 2. Matt Allen, Sr., Williamsport; 3. Joey Kirwan, Sr., Kent County; 4. Ryan Gwaltney, Sr., Rising Sun; 5. Greg Fisher, Sr., Quince Orchard; 6. Paul Day, Sr., Owings Mills. HM: Tim Kassouf, Sr., Bel Air; Jason Shehane, Sr., Chesapeake-AA; James Cahoon, Sr., Severna Park; Jesse Fawcett, Jr., River Hill.

1A/2A 

103 - 1. Doug Ramsey, Sr., Atholton; 2. Rob Cooper, So., Owings Mills; 3. Chris Clark, Jr., Eastern Tech; 4. Dustin Elliot, Sr., Parkside; 5. Mike McGill, Fr., Williamsport; 6. Alex Prezenchuk, So., Pikesville. 

119 - 1. Brian Fox, Sr., Kent County; 2. Petey Stein, Sr., Northern-Gar; 3. Joe McKeever, Jr., Lackey; 4. Jeff Plasse, So., Oakland Mills; 5. Cory Kuczynski, Jr., Williamsport; 6. Mike Cooper, Sr., Owings Mills.

The Herald-Mail Articles
|
|
|