Advertisement

Maryland state wrestling results

March 04, 2001

Maryland state wrestling results



  • At Western Maryland College
  • Westminster
  • Saturday


4A/3A


Team scores - 1. Paint Branch 98.5, 2. South Carroll 82, 3. Old Mill 72. Area teams - 14. (Tie) North Hagerstown, Broadneck 32, 19. Frederick 27.5.

Championship


103-Dan April (Churchill) d. Kyle Krumholtz (Kenwood), 6-5; 112-Chris Moore (Westlake) d. Todd Klein (Magruder), 4-1; 119-Matt Ennis (Wilde Lake) p. Matt Harvey (Meade), 1:13; 125-Matt Eveleth (Chesapeake-AA) p. Jake Dove (North Carroll), 3:25; 130-Jon Peters (Westlake) d. Ryan Green (River Hill), 3-1; 135-Adam DeCosmo (Old Mill) md. Camilo Rincon (Mont. Blair), 17-5; 140-Bryan Hamper (South Carroll) d. Jason Laubach (Kenwood), 9-4; 145-Wayne Boward (North Hagerstown) d. Fran Jackson (North Carroll), 8-2; 152-Adam James (Paint Branch) d. Jason Kiessling (McDonough), 6-5; 160-Luke Mays (Franklin) d. Chris Miller (Paint Branch), 10-4; 171-Nick Carrington (McDonough) d. Adrian Belcarris (Oxon Hill), 9-5; 189-Adam Dayton (Old Mill) p. Brendon McCarron (Gaithersburg), 3:49; 275-Akil Patterson (Frederick) won by DQ over Daniel Muir (Parkdale).

Advertisement
2A/1A


Team scores - 1. Kent County 126, 2. (Tie) Hammond, Northern Garrett 127.5, 4. Atholton 88, 5. Williamsport 79. Area teams - 19. Walkersville 25.5. 22. Smithsburg 19.5. 25. Middletown 16.5.

Championship


103 - Steve Conrad (North Harford) d. Jeff Plasse (Oakland Mills), 9-8; 112 - Blake Huber (Northern Garrett) m.d. Dan Caywood (Walkersville), 14-3; 119 - Brian Fox (Kent County) d. Pete Stein (Northern Garrett), 7-5; 125 - Jimmy Davis (Hammond) d. Mike Weber (Sparrows Point), 9-3; 130 - Bryan Radik (Atholton) d. Steve Stone (Williamsport), 4-2; 135 - Ryan Mackin (Hammond) d. Brian Owens (Harford Tech), 11-5; 140 - Mikey Blake (Kent County) md Jeremiah Guard (Northern Garrett), 21-7; 145 - Adam Roth (Atholton) p. Phil Parrow (Joppatowne), 1:50; 152 - Nathan Kilchenstein (Parkside) p. Mike Mengel (Mt. Hebron), 3:46; 160 - Nick Durst (Beall) d. Mike Reider (Hereford), 10-5; 171 - Mark Wolf (Northern Garrett) d. Mark Carbone (Atholton), 3-0; 189 - John Hayhurst (Southern Garrett) d. Matt Allen (Williamsport), 6-4; 275 - Robert Scott (Oakland Mills) d. Ryan McDonald (Williamsport), 13-8.

Local Third Place Results


140 - Brandon Keller (Middletown) d. Shawn Shiflett (Southern Garrett), 5-2;

Local Fifth Place Results


119 - Corey Leggett (Williamsport) d. J.R. Guevara (Loch Raven), 1-0; 145 - Josh Winters (Rising Sun) p. Travis Brown (Williamsport), 1:55; 152 - Pete Quillen (Smithsburg) by forfeit.

The Herald-Mail Articles
|
|
|