Advertisement

Maryland West Regional wrestling seeds

February 19, 2001

Maryland West Regional wrestling seeds



West Regional


3A/4A At Sherwood High School

Participating schools - North Hagerstown, Frederick, Thomas Johnson, Blair, Damascus, Einstein, Gaithersburg, Walter Johnson, Kennedy, Magruder, R. Montgomery, Paint Branch, Quince Orchard, Seneca Valley, Sherwood, Springbrook, Watkins Mill, Wheaton, Whitman, Winston Churchill, Wootton.)

103 - 1. Dan April (WC); 2. Nuyen Bui (SH); 3. Ted Humburg (DA); 4. Dan Gillam (WJ); 5. Mike Wagner (N); 6. AJ Tao (WE); 7. Tony Barnes (WM) 8. (Tie) Yahya Mokhtarzad (B), Robert Young (PB).

112 - 1. Tod Klein (M); 2. Antonio Williams (PB); 3. Phil Coroneos (WJ); 4. Jake Koeing (SP); 5. Scott Humburg (DA); 6. Chris Joliet (N); 7. Danny Son (WO); 8. Chris Bunai (SH).

Advertisement

119 - 1. Brandon Shapiro (WC); 2. Mario Bracamonte (BL); 3. Steve Fravel (NH); 4. Fred Monday (PB); 5. Triet Doung (SP); 6. Ryan Hughes (DA); 7. Mike Viola (WJ); 8. (Tie) Francis Jeffery-Jones (WHE), Andy Aiken (SH).

125 - 1. Steve Bennett (DA); 2. Tom Massie (WC); 3. Ryan Scherer (PB); 4. Cuong Vo (BL); 5. Ryan Barnett (QO); 6. Kirby Fullerton (WW); 7. Steve Schellinge (WM); 8. Ben Reschovsky (RM).

130 - 1. Steve Gahl (WJ); 2. Ryan Cummings (SH); 3. Stewart Wyne (DA); 4. Tim Wentz (WC); 5. Mike Imerman (BL); 6. Jon Eyler (SP); 7. Dan MacArthur (WW); 8. (Tie) Derrick Miller (PB), Chris Workman (TJ).

135 - 1. Camilo Rincon (BL); 2. Dale Kerns (DA); 3. Billy Smith (PB); 4. Burke Edwards (SH); 5. Matt Soloday (WJ); 6. Andrew Nichols (NH); 7. Earl Armstrong (SP); 8. Chad Ellis (GB).

140 - 1. Chris Booker (PB); 2. Cade McCarthy (WM); 3. Chris Thompson (DA); 4. Pat Sarsfield (WC); 5. Garret Rolen (SP); 6. Dan Bracamonte (BL); 7. Joey Terones (WE); 8. (Tie) Ignacio Diaz (QO), Scott Greenwald (NH).

145 - 1. Wayne Boward (NH); 2. John Kiser (RM); 3. Taylor Simpson (BL); 4. Todd Lerner (MG); 5. Camilo Garcia (QO); 6. Davis Kraus (WC); 7. Joe Ssemanda (PB); 8. (Tie) Jim Creegan (DA), Ed Burgos (WE)

152 - 1. Adam James (PB); 2. Scott Church (RM); 3 Matt Jones (WW); 4. Dustin McDonough (NH); 5 Chad Patterson (SH); 6. Rafael Rosso (AE); 7. David Strauss (WC); 8. Mark Esmont (TJ).

160 - 1 Chris Miller (PB); 2. Danile Herdman (WM); 3. Matt Butler (AE); 4. Greg Cohen (DA); 5. Ben Lee (RM); 6. Sean Loman (SH); 7. Zack Stowell (NH); 8. Austin Lavin (WW).

171 - 1. Josh Golden (WE); 2. Kenny O'Sullivan (PB); 3. Doug Koehn (MG); 4. Brian Hayes (NH); 5. Anthony Powell (KE); 6. Wayne Wyman (DA); 7. Steve Blumberg (WJ); 8. (Tie) Andrew Scorza (BL), Mike Bonsignore (WW).

189 - 1. Brandon McCarron (GB); 2. Matt Stewart (PB); 3. Greg Fisher (QO); 4. Elijah Sun (F); 5. Matt Bailey (WJ); 6. Joe Esmont (TJ); 7. David Wiseman (WC); 8. (Tie) Quniton Campbell (N), Chad Buccine (WO).

275 - 1. Akil Patterson (F); 2. Daniel Sirotkin (QO); 3. Valiant Rodriquez (WE); 4. Craig Lawrence (PB); 5. Chad Coles (N); 6. Corey Ray (DA); 7. Chris Gaba (WW); 8. Dan Ellis (TJ).

1A/2A At Middletown

Participating Schools - Allegany, Beall, Fort Hill, Westmar. FSK, Brunswick, Catoctin, Linganore, Middletown, Urbana, Walkersville, Northern Garrett, Southern Garrett, Boonsboro, Smithsburg, South Hagerstown, Williamsport.

103 - 1. Joey Lagos (L); 2. Chris Hayhurst (SG); 3. Roy Payne (FH); 4. Brian Forsythe (WI); 5. Stephan Copeland (SH); 6. Chris Ferraro (U); 7. Nathan Jackson (BE); 8. (Tie) Andrew Bryson (BO), Dave Carroll (BR).

112 - 1. Blake Huber (NG); 2. Dan Caywood (WA); 3. Todd Adkins (C); 4. Chris Lewis (BE); 5. Lee Crowl (FSK); 6. Devin Hewitt (WI); 7. Sean Norris (U); 8. (Tie) Adam Hell (FH), Justin Gregory (SG).

119 - 1. Petey Stein (NG); 2. Corey Leggett (WI); 3. Nathan Workman (BE); 4. Ed Asbill (WA); 5. Travis Kyle (WE); 6. Pete Beutler (M); 7. Brandon Ashby (SH); 8. Ron Watt (U).

125 - 1. Nick Limparis (U); 2. Clayton Woodrum (A); 3. Danny Crum (WA); 4. Ryan Bowers (WI); 5. Adam Roane (SM); 6. Dan Ganoe (NG); 7. Josh Kellemen (FSK); 8. (Tie) Sean O'Keefe (MI), Terry Jones (SH).

130 - 1. Steve Stone (WI); 2. Jason Gladhill (WA); 3. Darric Kamp (NG); 4. Anthony Bowers (SH); 5. Eric Raley (BE); 6. Jason Weeks (SG); 7. Jimmy Weishaar (FSK); 8. Justin Donaldson (U).

135 - 1. Nick Sines (SG); 2. Brian Crowe (BE); 3. Joe Fox (SM); 4. Brandon Krantz (WA); 5. Nick Schlepp (MI); 6. Trenton Almeda (WI); 7. Zach Ausherman (CA); 8. Greg Klein (U).

140 - 1. Jeremiah Guard (NG); 2. Brandon Keller (MI); 3. Andy Taylor (U); 4. Sean Vancour (WI); 5. Shawn Shiflett (SG); 6. William High (WE); 7. Nathan Mose (SH); 8. Pat Willison (BE).

145 - 1. Ryan McQuillen (MI); 2. Mike Clise (BE); 3. Travis Brown (WI); 4. Charlie Cartwright (WA); 5. Kris Knox (NG); 6. Jeremiah Diehl (WE); 7. TJ Chucoski (U); 8. (Tie) Emmens Rho (SH), Patrick Korn (FSK).

152 - 1. Brandon Kamp (NG); 2. Pete Quillen (SM); 3. Jimmy Francis (WA); 4. Andrew Nicklas (MI); 5. Denny Burke (FH); 6. Josh Velte (FSK); 7. Kelly Campion (U); 8. (Tie) Adam Hutchens (SH), Jimmy Wilson (B).

160 - 1. Mike Dietrich (SM); 2. Nick Durst (BE); 3. Colin Blair (MI); 4. Jason Bloom (FSK); 5. Keith Bennett (SG); 6. Chip Clusman (U); 7. Justin D'Atri (FH); 8. Cole Green (WE).

171 - 1. Mark Wolf (NG); 2. Harry Baker (SM); 3. Derek Fogle (CA); 4. Dan Holler (FSK); 5. Cody Mackie (FH); 6. Jason Goff (WA); 7. Monte Mauck (WE); 8. Shawn Hardy (BE).

189 - 1. John Hayhurst (SG); 2. Matt Allen (WI); 3. Austin Williams (FH); 4. Chuck Whetstone (BE); 5. Sal Mauriello (SH); 6. Dustin Wiles (FSK); 7. Ben Berger (MI); 8. Bill Rodeheaver (NG).

275 - 1. Ryan McDonald (WI); 2. Trey Brenneman (NG); 3. Pat Harper (U); 4. James Riggin (AL); 5. Kurt Mongton (FH); 6. Paul Virden (SM); 7. Justin Bachman (FSK); 8. Brad Palmer (SG).

The Herald-Mail Articles
|
|
|