Advertisement

Local roundup - Mount women lose to G.W. in landslide

December 18, 2000

Local roundup - Mount women lose to G.W. in landslide



* WOMEN'S BASKETBALL


WASHINGTON - Lindsey Davidson scored a game-high 21 points and added 12 assists and eight rebounds as George Washington rolled to a 100-57 victory over Mount St. Mary's on Sunday.

Beth Foster scored 10 points as the only player in double figures for the Mount (1-7). Kia Williams had nine rebounds.

MOUNT ST. MARY'S (57)

Butters 4-7 0-0 8, Williams 3-13 3-4 9, Kokotajlo 3-6 0-0 7, Fobbs 3-3 0-0 6, Ritter 4-7 0-0 9, Harris 0-4 0-0 0, Lilly 1-2 0-0 2, Walton 0-0 0-0 0, Foster 4-7 2-2 10, Baccouche 0-2 0-0 0, Long 2-3 0-1 4, Alexander 1-2 0-0 2, Hegge 0-2 0-0 0. Totals 25-58 5-7 57.

GEORGE WASHINGTON (100)

Lawrence 7-15 3-4 17, Vishniakova 6-12 2-3 15, Oha 5-9 4-6 14, Alexander 3-7 0-0 8, Davidson 7-13 2-4 21, Tipps 1-2 0-2 3, Darling 1-2 0-0 2, Williams 1-2 8-10 10, Reid 3-12 1-2 8, Carlson 1-2 0-0 2. Totals 35-76 20-31 100.

Advertisement

Halftime-George Washington 44, Mount St. Mary's 27. Three-point goals-George Washington 10-26 (Lawrence 0-1, Vishniakova 1-5, Alexander 2-5, Davidson 5-9, Tipps 1-1, Reid 1-5), Mount St. Mary's 2-8 (Williams 0-1, Kokotajlo 1-2, Ritter 1-2, Harris 0-1, Baccouche 0-2).

* GIRLS BASKETBALL


E. Hardy 79, Musselman 37

WARDENSVILLE, W.Va. - Heather Wright led Musselman with 10 points in a loss to East Hardy on Saturday.

MUSSELMAN (37)

Lickwar 5, Huff 2, Baker 2, Wright 10, Kennard 5, Benton 3, Orsini 7, Butts 2. Totals 12 10-25 39.

EAST HARDY (79)

Tharp 3, Brill 29, Sanders 30, Hahn 10, Fansler 4, Mongold 1, K. Hahn 2. Totals 26 18-36 74.

Musselman921214-37

E. Hardy23142413-79

Three-point goals - Musselman 1 (Wright), East Hardy 3 (Sanders 3). Record - Musselman 1-3.

* PREP WRESTLING


Mercersburg fourth in tournament

at Sidwell Friends, Washington

Team Results: 1. St. Stephen's-St. Agnes; 2. Wunston Churchill; 3. Sidwell Friends; 4. Mercersburg; 5. Georgetown Prep.

b: 103 - Grahm Zifferer 3rd; 119 - Carlos Plaza 3rd; 125 - Steve Toddes 4th; 140 - Josh Grahe 2nd; 152 - Grant Taylor 2nd; 215 - Sam Miller 3rd.

Max Horz Jr. Tournament

Saturday at Berkeley Springs

Team scores: 1. Sherando 192; 2. Northern Garrett 183; 3. Hedgesville 177; 4. Independence 164; 5. Cameron 153; 6. James Wood 124; 7. Wirt County 113; 8. Southern Garrett 96; 9. Strasburg 95.5; 10. Berkeley Springs 86.0; 11. Dematha Catholic 83; 12. Musselman 78; 13. Franfort 76.5; 14. Loudoun County 34; 15. RC Byrd 15; 16. St. Albans 14.

Championship Round - 103: Chris Minton (Stras) d. Chris Hayhurst (SG), 10-3; 112: Blake Huber (NG) d. Kevin Ballam (H), 9-5; 119: Pete Stein (NG) p. Brian Scott (JW), :54; 125: Tyler Hughes (C) d. Andrew Bango (L), 4-1; 130: Thomas Clevenger (Sher.) D. Jared Hess (H), 6-2; 135: Danny Kimmel (JW) d. Frank Gregg (BS), 10-3; 140: Danny Lord (H) d. Derrick Bosley (F), 4-1; 145: Roger Kupfer (C) d. Jason Barr (Sher.), 4-3; 152: Tucker Brown (C) d. David Scott (JW), 3-1; 160: Andrew Kenney (Sher.) d. Harry Rhoades (I), 4-2; 171: Mark Wolf (NG) p. John Dunham (H), 1:27; 189: John Hayhurst (SG) p. Josh Moyer (I), 4:40; 215: Trey Brenneman (NG) p. Nick Stewart (I), 1:20; 275: Will Hayes (Sher.) p. BJ Pruitt (M), :49.

Consolation Round - 103: Erica Dye (SA) d. Daniel Allen (W), 1-0; 112: Eric Fullmer (Sher.) d. Bryan Sanders (D), 6-3; 119: Matt Dye (W) d. Drew Myers (F), 3-0; 125: Steve Sexton (I) md. Brandon Dye (W), 17-5; 130: Derric Kamp (NG) md. Casey Hughes (C) 9-1; 135: Joel O'Neil (C) p. Devin Bosley (F), :59; 140: Ross Hewitt (JW) d. Jeremiah Guard (NG), 8-1; 145: Bryan Moats (H) d. Ben Wood (I), 6-3; 152: Justin Snyder (H) d. Jamie Bolen (I), 12-10; 160: Gary Stewart (D) md. Jerry Racey (Stras.), 9-1; 171: Chris Brown (I) d. Garrett Butler (F), 4-2l 189: Richard Stotler (BS) md. Jason Baker (H), 10-2; 215: Josh Clark (BS) p. Chuck Files (H), 2:18; 275: Justin Odorn (D) p. Rusty Pattrick (I), 1:26.

* INDOOR TRACK


Smithsburg Holiday Invitational

Boys Team Results: North Hagerstown 41, Frederick 39, Thomas Johnson 34, Westlake 30, Greencastle 18, Urbana 16, Liberty 14, Thomas Stone 11, Friendly 10, Atholton 8, Boonsboro 8, Fort Hill 8.

Individual results: Shot Put - Gowda (Fred) 58-6 1/2, Bassford (TS), Williams (U); High Jump - Windle (G) 6-0, Pittman (Fred), Rollins (Fred) & Williams (WW); Pole Vault - Miller (NH) 13-0, Fleming (FH), Noil (NH); 3200m relay - North 8:50, Atholton, Thomas Johnson; 300m - Fitzgerald (TJ) 36.8, Egolf (L), Lambert (W); 1600m - Murphy (U) 4:41, Keefer (G), Heagy (NH); 55m - Galloway (Fred) 6.3, Evans (W), Burgess (TS) & Campbell (NH); 55m HH - Fitzgerald (TJ) 7.8, Morrell (Bo), Mongrain (NH); 500m - Brown (Fri) 1:09, Wright (TJ), Hulsey (W); 3200m - Murphy (U) 10:24, Hardinge (NH), Reedy (SC); 800m relay - Westlake 1:37.8, Frederick, Liberty.

Girls Team Results: Thomas Johnson 43, Hammond 32, Frederick 25, Walt Whitman 24, Atholton 22, Urbana 20, Boonsboro 17, Friendly 16, Westlake 10, North Hagerstown 8, Seaford 8, Smithsburg 8.

Individual Results: Shot Put - Swann (W) 40-1, Lucas (TJ), Gregpria (A); High Jump - Wall (A) 5-2, Tesla (NH), Kakemba (H); Pole Vault - Graff (U) 10-6, Hastings (Se), Powell (A); 3200m relay - Thomas Johnson 10:27, Smithsburg, Walt Whitman; 300m - White (Fred) 41.0, Smith (H), Johnson (Fri); 1600m - Backawski (U) 5:45.2, B. Chung (WW), Olsen (Cat); 55m - Johnson (Fri) 7.4, Milhouse (TS), Waters (Bo); 55m HH - Tierney (Bo) 8.9, Brown (Fred), Brunner (TJ); 500m - Spivey (TJ) 1:24.2, Blue (H), Ballas (L); 3200m - Chung (WW) 12:36.9, Gaeng (TJ), Harrigan (Middletown); 800m relay - Hammond 1:52, Frederick, Handley.

The Herald-Mail Articles
|
|
|