Advertisement

Area gridders make All-State

December 22, 1998

Three local players have been selected to the Maryland High School Football Small School All-State First Team.

Sam Hess of Hancock made the team at running back, while Middletown's Nathan Rushing and Josh Thumma were selected on the defense.

Hess rushed for 1,650 yards and 15 touchdowns for the Panthers this season. He also set a state record for rushing yards in a single game with 446 on Oct. 9 against St. James

Rushing, a lineman, and Thumma, a linebacker, spearheaded a Middletown defense that allowed just 57 points in 12 games. Rushing led the Knights with 14 sacks.

Advertisement

Local players named to the second team were: Chad Dewees (Catcotin, RB); Josh Staub (Middletown, OL); Chris Acker (St. James, WR); Mike Irvine (Catoctin, WR); Pat Turner (Middletown, TE); Kelly McNamee (North Hagerstown, DL); and Jared Ambrose (Middletown, DB).

Nineteen other Washington and Frederick County players received honorable mention.

The small school team consists of players from Class 1A and 2A public schools and corresponding private schools. The team is selected by sportswriters across the state.

Maryland Small school All-State Football

The Maryland High School Football Small School All-State team as selected by the state's sportswriters. All Class 2A, 1A and corresponding private schools are considered small schools.

First Team




Offense

Quarterback: Zack Mills, Urbana, Jr., 6-3, 190.

Running Backs: Dave Aydelotte, Allegany, Jr., 6-2, 220; Damien Davis, Gilman, Sr., 6-2, 205; Sam Hess, Hancock, Sr., 6-2, 225; Tyrone Smith, Cambridge-SD, Jr., 6-1, 180.

Linemen: Nick Alevrogiannis, St. Paul's, Sr., 6-5, 285; Dew Caylor, Bethesda-CC, Sr., 6-6, 255; Adam Hendrix, Hereford, Jr., 6-4, 260; Jeff Santacroce, Urbana, Sr., 6-3, 260; B.J. Thomas, Randallstown, Sr., 6-4, 320.

Wide Receivers: Chris Barnes, Dunbar, Sr., 6-0, 195; Greg Hill, Urbana, Sr., 5-7, 155; Chisom Opara, Gilman, Sr., 6-2, 205. Tight End: Victor Sesay, Einstein, Sr., 6-7, 240.

Placekicker: Kevin Burkey, Urbana, Sr., 5-11, 180.

Defense

Linemen: Stewart Alcorn, Urbana, Jr., 6-2, 290; C.J. Feldheim, Hereford, Jr., 6-4, 215; Jay Frizzelle, Oakland Mills, Sr., 5-11, 240; Ben Lapp, Fort Hill, Sr., 6-2, 225; Nathan Rushing, Middletown, Sr., 6-2, 230.

Linebackers: Felix Isuk, Gilman, Sr., 6-3, 225; Shannon Maynard, Edgewood, Jr., 6-4, 215; T.J. Powell, Fort Hill, Sr., 6-1, 190; Josh Thumma, Middletown, Sr., 5-10, 170.

Defensive Backs: Marshall Contee, Randallstown, Sr., 6-0, 180; Joe Ellis, Oakland Mills, Sr., 6-2, 195; Jared Fradiska, Fort Hill, Sr., 5-11, 150; Brandow Haw, Fairmont Heights, Sr., 6-0, 165; Scooter Monroe, John Carroll, Sr., 6-2, 175.

Punter: Eddie Henry, Polytechnic, Sr., 5-11, 175.

Second Team




Quarterback: Ryan Boyle, Gilman, Jr.

Running Backs: Justin Brown, Easton, Sr.; Reg Cavender, Hereford, Sr.; Chad Dewees, Catoctin, Jr.; Gary Morgan, Forestville, Sr.

Linemen: Jerald Butler, Fairmont Heights, Sr.; Jimmy Hilton, Allegany, Sr.; Matt Murrell, Cambridge-S.D., Sr.; Jarrod Sample, Stephen Decatur, Sr.; Josh Staub, Middletown, Sr.

Wide Receivers: Chris Acker, St. James School, Sr.; Tom Browne, Oakland Mills, Sr.; Mike Irvine, Catoctin, Sr.

Tight End: Pat Turner, Middletown, Sr.

Placekicker: Andrew Faraone, Gilman, Sr.

Defense

Linemen: Ben Brand, Rising Sun, Sr.; Brian Lewis, Gilman, Sr.; Kelly McNamee, North Hagerstown, Sr.; Rod Mahaffey, Bohemia Manor, Sr.; Pat Mowery, Cambridge-S.D., Jr.; Paul Staub, Poolesville, Sr.

Linebackers: John Andrews, Urbana, Jr.; Darren Johnson, Archbishop Spalding, Jr.; Linwood Walker, Stephen Decatur, Jr.; Kevin Weathers, Forestville, Sr.

Defensive Backs: Jared Ambrose, Middletown, Jr.; Owen Daly, McDonogh, Sr.; Nate Kelly, Central, Sr.; Josh Ott, Good Counsel, Sr.

Punter: Jose Cabrera, Poolesville, Sr., 6-2, 220.

Honorable Mentions




Offense

Quarterbacks: Ryan Grabill, Williamsport, Jr.; Nick Pennel, Fort Hill, Sr.; Jeremy Poore, Bohemia Manor, Sr.; Serge Sejour, Einstein, Sr.; T.J. Welsh, Oakland Mills, Sr.; Chad Wiley, Catoctin, Sr.

Running Backs: Chris Dankmeyer, Boonsboro, Jr.; Anthony Esposito, McDonogh, Sr.; Chris Hill, Brunswick, Jr.; Arthur Lewis, North Caroline, Sr.; Terence Oney, Victor Cullen, Sr.; John Pelletier, Walkersville, Sr.; Ronnie Sample, Wicomico, Jr.; Brad Schreffler, North East Cecil, Jr.; Kris Shockley, Snow Hill, Sr.; Gerald Smith, Howard, Jr.; Brandon Wright, Bohemia Manor, Sr.

Linemen: Steve Ayers, North East-Cecil, Sr.; Ethan Brown, Rising Sun, Jr.; George Coyle, Smithsburg, Sr.; Thomas DeMoss, Middletown, Jr.; Justin Foster, Lackey, Jr.; Ken Hartmann, Queen Anne's, Sr.; Josh Lashley, Boonsboro, Sr.; Chris Monroe, Middletown, Sr.; Kevin Morris, Wicomico, So.; David St. John, Walkersville, Sr.; Jamie Yates, Bohemia Manor, So.

Receivers: Clint Crowell, Williamsport, Sr.; Andy Lee, Bohemia Manor, Sr.; Mark Higgins, Stephen Decatur, Jr.; Mike Shuler, Georgetown Prep, Sr.

Tight Ends: Jake Coleman, Cambridge-S.D., Sr.; Steve Smith, Elkton, Sr.

The Herald-Mail Articles
|
|
|